Zhadzovanie vajicok

Vrátane Red Bee a Black Bee, Pure Red Line
Napísať odpoveď
Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Zhadzovanie vajicok

Príspevok od používateľa Milos »

Nechapem: Mam dve akvaria s karidinami. V jednom su CRS a CBS a mnozia sa veselo.
V druhom, ktore je zariadene uplne rovnako, je zopar samiciek a samcov hybridov a jedna samicka CRS (z toho isteho kmena, ako v bezproblemovom akvariu). A tuna je to vsetko nejake zakliate!!!
Najskor podochli mlade. Ok teda, povedal som si ze som prilis krmil, moze sa stat v akvariu s malo krevetkami. Tak som krmit prakticky prestal, davam im tam len nejaku tu morusu a nejaku zihlavu, malinko. Predsa, je to 10 krevetiek v husto zarastenom akvariu s 45 litrami, to im stacit musi.
A uz som sa tesil, ze 4 z 5 samiciek pekne nosia, ze teraz to uz urcite musi vist. Nevidim dovod, preco by nemalo, klapne to! Ba! Dovod sice nevidim stale, ale neklape to.
Dnes som pozeral a bilancia je takato: Jedna samicka stale nosi plnu varku (ale este ich ma docela cerstve, takze ma cele tyzdne cas, aby ich pozhadzovala), druha ma uz len tak tretinu najicok a dve maju len par kusov! Cize zase z toho nebude nic, alebo len nieco nicomu velmi blizke!
Inak krevetky samotne su fit, akvarium vypada byt OK, voda ma tie iste parametre, ako v akvariu bez problemov. Napriek tomu toto!

Poviem vam, prestava ma to bavit! Vazne! Uz uvazujem,ze si necham len to jedno akvarium kde sa im dari a do ostatnych pojdu Neokaridiny, Makrobrachia, mozno raky. Skratka nieco, s cim je aj sranda. Tieto Caridiny, s tym je len piplacka a ked zacnu mat problemy bez zjavnych dovodov, tak to uz je fakt frustrujuce.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Zhadzovanie vajicok

Príspevok od používateľa viridis »

Veru, človek si ani necení neocaridina davidi, kým nezistí, aké fajnovky sú caridina cantonensis. ;)
Stále si na tom dobre. Mne CRS vôbec nenosia, u nich maximálny úspech bol, že chvíľu nosila samička vajíčka, kým ich pustila. Ale to je určite spôsobené aj tým, že sú v pomerne extrémnych podmienkach. (Stará nádrž, neupravovaná voda). S tigrami je to o čosi lepšie, z prvého "vrhu" žijú asi 4 kusy a ďalšie samice nosia, aj keď včera sa mi zdalo, že tých vajíčok vidím nejak pomenej.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Zhadzovanie vajicok

Príspevok od používateľa Milos »

Viridis, dik za realciu. Aspon to tu uplne nezyva prazdnotou. Ludia, radte mi! Mne jednoducho s tymto akvariom nedochadza len trpezlivost, to je az druhotny efekt. Prvotne mi dosli napady! Jednoducho potrebujem hypotezy, prosim sem s nimi! :)

A ano VIridis, presne ako pises: Zacinam v poslednej dobe docenovat neokaridiny. Ten pohlad na akvarium plne stastnych krevetiek, nosiacich samickek, rozne velkych mladych bez stresu z toho, ako dlho to vydrzi, kym sa zas nieco zahadne nepokazi, bez obcasnych nevysvetlitelnych ojedinelych uhynov, ktore sa mi ani pri najlepsich vysledkoch u CRS nikdy nepodarilo uplne odstranit a to cele na vodovodnej vode, to je paradicka! :)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Zhadzovanie vajicok

Príspevok od používateľa Denis »

Milos velmi dobre poznam tvoje pocity. Tazko sa mi radi, takemu manikovi do krevetiek ako si ty :)

Skusim to rozobrat... preco by vsetky samicka zhadzovali vajicka? Napadaju ma tri priciny:
1, voda ma zle hodnoty, mozno len jeden jediny parameter je vyssi ako je odporucany a je problem
2, krmenie, nedostatocna strava, chyba nejaka zlozka potravy, ktora je potrebna na vyvin vajicok a tie sa prestanu vyvijat
3, neplodne samceky v akva, toto je uz tak trochu strielanie, urcite nemozu byt neplodne vsetky samce v akva, otazka je kolko samcov je v akva a ci by nebolo fajn dat nejakeho ineho do toho akva.

inak mam podobny problem s jednou golden bee samickou. prisiel som na to tak, ze som k dvom samcom golden bee dal tu danu samicku a ona pozhadzovala vajicka. neviem ci dva donosila. potom som sa potesil, ze opat nosi a opat po tyzdni nosenia ma uz len 6-8ks vajicok. najskor som si myslel, ze je to tym, ze este nenosila vajicka, prvotne moze zhodit. no teraz je to potvdene, ze sa nejak nevie stotoznit s rolou matky :) ostatne samicky SSS a SSSS v danom akva samozrejme pekne donosili mlade.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Zhadzovanie vajicok

Príspevok od používateľa MikelCRS »

2, Na vyvin vajicok a vyssiu lepivost sa pouzivaju krmiva s obsahom astaxanthinu.


Mne to robia neocaridiny. Raz zhodila na druhy den od oplodnenia a teraz ma znova vajicka, nosi uz celkom dlho ale ma len jedno. Ak sa vyliahne a prezije novorodenecke obdobie tak sa potesim. Ak to robi kvoli zlym podmienkam tak sa vobec nedivim.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Zhadzovanie vajicok

Príspevok od používateľa Hryzo »

prepacte za mozno naozaj blbu odpoved resp nazor, ale citam pravdaze vsetky vase temy okolo crs/cbs a ostatnych caridin ktore chovate, a stale vidim nejake problemy, ci s umieranim, ci s nosenim vajicok, ci prezivanim mladych ...

z mojho pohladu mate ten chov az tak prealchymovany, ze tam problemy musia vznikat vzdy ... take dno, take pripavky na upravu vody, take neviem co ...
nehovorim, ze nepotrebuju znizovat tvrdost vody, avsak RO by podla mna uplne stacila, obycajny neutralny strk ako dno, nenarocne rastliny a hotovo ... predsa len to su "zvierata", ktore sa trochu prisposobit vedia ked musia ... raz ma dozeniete k tomu, ze si ich par zozeniem a v bratislavskej vode ich odchovam ako dokaz, ze sa to da aj bez vselijakych modernych "zazrakov"

aby som to zhrnul - problem bude podla mna v komplikovanosti ich chovu, pricom v tak komplikovanom systeme uprav nikdy nevies, co im prave v dany okamih vadi :(
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Zhadzovanie vajicok

Príspevok od používateľa Denis »

Hryzo garantujem ti, ze krevetky crystal red vo vodovodnej vode nespravis. A vychovat 2-5ks od samicky nie je odchov, na druhykrat sa uz ani to nemusi podarit. A to nehovoriac o dlhodobom niekolkorocnom odchove, kde musis si vediet aj vyselektovat chovny material.

Na zaciatok ti staci kupit 6ks krevetiek, nie je to ziadna velka investicia a mozes nam ostanym dokazat, ze sme lameri :-P

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Zhadzovanie vajicok

Príspevok od používateľa Milos »

Hryzo, praveze ja sa to snazim drzat jednoduche, ako sa da. Ale na vodovodnej vode to moc neslo, bez aktivneho dna tiez nic moc. Vid. temu s mojum 45 L akvariom. A hlavne, to problemove akvarium je na vlas rovnake, ako to ktore stoji vedla neho a CRS sa tam naramne dari :)

Takze problem podla mna nebude v parametroch vody (rovnake, ako vedla...rovnake dno, rovnaka vstupna voda). Mozno ale v jej kvalite...vsimol som si, ze rastlinam sa v tom problemovom dari o nieco lepsie. To moze byt trocha inym osvetlenim, ale tiez to moze byt tym, ze maju viacej zivin, cize vo vode bude viacej dusika. Tomu by napovedalo aj to, ze sa tu nejak pomaly zanasa filter (cize nie je az tak zebhany, prerasteny bakteriami)...

Denis, inych samcov tam moc davat nechcem, pretoze sa jedna o hybridov. Ak budem parit hybrid samicky so samcami CRS, to uz by som sa tych taiwanov nedockal naozaj nikdy.

Po vasich prispevkoch som sa tak dnes rozhodol pre nasledovne experimenty:
1.) Prehodim tam samicku CRS z druheho akvaria, ktora uz nosi vajicka. Ak je problem v strave, alebo samcoch, mala by ich tam mala uspesne donosit.
2.) A vpustim tam neokaridiny. Rozmyslal som totiz, cim to moze byt, ze sa tam nezanasa filter, ked v akvariu vedla prakticky rovnaky treba cistit kazde 2 tyzdne. A napadlo ma, ci to nie je tym, ze tam je malo kreviet. Krevetky totiz cely den prehrabavaju detrit a rozoberaju ho na drobny prach, ktory sa dostava do filtra, usadza sa v nom a podporuje tam rozvoj bakterii. Takto to funguje v akvariu, kde je CRS vyse 100. V akvariu s 10 hybridami detrit zostava vo vacsej miere na dne, neusadzuje sa vo filtri a ten ma ovela mensiu biologicku funkcou. No a vdaka tomu tiez budem moct trocha odvaznejsie krmit. Uvidime. Takze vsetky zle sfarbene neokaridiny maju od dnes novy domov a nove poslanie...
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Zhadzovanie vajicok

Príspevok od používateľa Hryzo »

Denis napísal:Hryzo garantujem ti, ze krevetky crystal red vo vodovodnej vode nespravis.
ak budes citat pozornejsie zistis, ze som pisal
Hryzo napísal:... avsak RO by podla mna uplne stacila, obycajny neutralny strk ako dno, nenarocne rastliny a hotovo ...
takze s upravovanim vody ratam ... :)
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Zhadzovanie vajicok

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Hryzo napísal:raz ma dozeniete k tomu, ze si ich par zozeniem a v bratislavskej vode ich odchovam ako dokaz, ze sa to da aj bez vselijakych modernych "zazrakov"
Podla mna si pisal o Bratislavskej vode :)

No chcel som napisat nieco ine.
RO si myslel cistu alebo miesat s vodovodnou? Ak cistu RO tak to by neprezili. Nemaju z coho zit, v takej vode sa mi zda ze ani zivot nieje mozny(v destilke) alebo len nejaky jednoduchy. Preto sa pouzivaju tie spomenute pripravky aby krevetky mali zakladne mineraly pre zivot(gH) a aby sa opat nezvysila hodnota kH, ktora zvysuje pH. Keby sa miesala VV+RO tak by kH nebolo tak nizke.

Substrat: kedze sa voda upravuje destilaciou alebo RO tak sa z nej odstrania vsetky uhlicitany(KH) a preto pH velmi lahko a casto dokaze kolisat. Substrat by mal tomu kolisaniu zabranit.

Existuje par ludi ktory ich chovaju tak ako si pisal ty, teda VV a obycajny riecny/kremicity strk. Ja si myslim ze to nieje nemozne a nieco by sa ti mohlo podarit rozmnozit :)
Ale tie zlozite postupy na upravu vody vznikli kvoli tomu ze sa krevetkam potom lepsie dari.
Ak by to bolo take lahke ako pises tak by vsetci vyrobcovia specialnych substratov a mineralnych pripravkov skrachovali.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Zhadzovanie vajicok

Príspevok od používateľa Denis »

Cize takto... Moze byt viacej pricim preco krevetky zhodia vajicka. Ci uz nejake skodliviny vo vode, stres, alebo nekvalitne krmivo. Ale co ked krmivo je kvalitne a samicky zhodia vajicka aj so zvleckou, kedze sa potrebuju zvliect vplyvom rastu. Su pravdepodobne prekrmene, rychlejsie rastu. Na stranke vyrobcu krmiv a doplnkov firmy Mosura, som sa dozvedel zaujimavu vec. A sice rezim krmenia ASSA Feeding Regime Matrix. Pre svoje krmiva maju presne popisany rezim akym krmit krevetky v jednotlivych dnoch. Co ma ale zaujalo, ze jeden den v tyzdni je bez krmenia. To by mohlo riesit to, ze krevetky su prekrmene a skor zhodia pancier. Ale krmivo od Mosury je teda hodne drahe :?

http://www.mosura.ca/shrimp-food-c-1.html

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Zhadzovanie vajicok

Príspevok od používateľa seic »

Milos: nakopnout AQ-vodu-krevetky necim jako Mosura Gravidas jsi zkousel? vim, jsou desitky preparatu od XY znacek, ale zrovna Gravidas ma u chovatelu dobrou odezvu...

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Zhadzovanie vajicok

Príspevok od používateľa Milos »

Nie neskúšal, ale už som prišiel na to, kde bol problém. Zle zabehnuté akvárium, odstránil som veľa rastlín a upravilo sa to.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní