Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Vrátane Red Bee a Black Bee, Pure Red Line
Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Denis »

GH rovne nule je "mrtva voda". Vsetky zivocichy potrebuju na zivot urcite mnozstvo mineralov, podla hodnot vody ich domoviny. Napriklad voda Neonky cervenej pre odchov plodika predstavuje hodnotu GH=1, pri vyssej tvrdosti ikry jednoducho splesniveju. Samozrejme na okrasny chov neoniek vyssie GH nema vyznam, kedze mnozstvo mineralov vo vode presahuje pozadovane hodnoty. Jednoduchym vysvetlenim tvojej otazky je priklad so slimacikmi, ked krasne vidiet v mojich akva ako sa im ulity rozpadaju kvoli nedostatku vapnika vo vode v krevetkariu s crs. A z vlastnej skusenosti prihoda: V akva kde si davam robit RO vodu sa mi nejak objavila neocaridina krevetka. Pravdepodobne som ju tam sietkou zavliekol. Netusim ako ta krevetka tam dlho bola, ale musela byt velmi mala, ked som si ju nevsimol, v RO vode krevetka dorastla do 1cm (RO mi dava vodu o cca 1GH). Zaverom by som dodal, ze krevetky by v GH=0 chradli, a ak by tam aj nejaky cas zili, tak by zivorili. A skapali by prave na nedostatok mineralov vo vode.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa IringPalo »

dorastla do 1 cm a potom nerastla alebo zdochla?
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Tipujem ze Denis ju potom prelovil k ostatnym a tam sa stratila..

No ale koli tomu nepisem.
Neviem povedat kde, mozno na shrimpkeeping som cital: ak krevetka zdochne pocas zvliekania, pravdepodobne za to moze vysoke GH. Ale ak zdochne 2-3 dni po zvliekani moze za to nizke GH. Dovod som nezistil a mozno som si to vsetko zle prelozil :D. Ked ten clanok najdem dam link.

Aha vlastne to je dost logicke ze ked sdochne po zvliekani moze za to malo mineralov, lebo nevie vytvorit pancier.
Mazat to nebudem tak pardon za hlupost :D

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Denis »

Ano zabudol som to dopisat, ano krevetku som prelozil a co je s nou dalej uz vie len ona :)

V prvom rade problem so zvliekanim pri krevetkach je prisudzovany nedostatkom zeleneho krmiva, alebo nadbytok potravy s bielkovinami.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Je tu niekto kto meria TDS? Kolko ppm je pre CRS najlepsie? Na shrimpkeeping som nasiel ze by malo byt 100-180 a na inych strankach a hlavne videach pisali ze 200. Ja som nameral 175. Vobec sa v tomto neorientujem takze neviem urcit aky velky je to rozdiel od tych 200..

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Denis »

Mikel z vlastnej skuenosti ti odporucim TDS od 100-140, viac mojim krevetkam nevyhovovalo v tom, ze mi uz potom male kapali...

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa IringPalo »

co znamena TDS a ako sa meria?
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Denis »

Citujem z www stranky:

TDS metre - prístroje pre meranie množstva rozpustených látok vo vodnom roztoku (minerály, soli alebo kovy). TDS (Total Dissolved Solids) vyjadruje celkové množstvo rozpustených látok vo vodnom roztoku (minerály, soli alebo kovy). Meranie TDS sa vykonáva na základe merania vodivosti a je vyjadrené v jednotkách ppm (častice na milión). Jednoducho povedané, čím je hodnota TDS nižšia tým je voda čistejšia. Vysoká hodnota TDS indikuje tvrdú vodu, ktorá môže zanášať potrubia a spotrebiče v domácnosti alebo v priemysle vodným kameňom. Taktiež pre ľudský organizmus je vhodné piť vodu z nízkou hodnotou TDS.

Meria sa TDS metrom, vid hore link.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa IringPalo »

treba to merat? ked si vodu robis v RO a primiesavas mineraly sam tak aj tak to neovplyvnis, lebo ked si namiesas vodu presne GH a KH tak TDS sa odvija od toho, ak tomu dobre chapem.
Este otazka. aku teplotu ma voda v tvojich akvariach? Teraz som dost zacal riesit teplotu, dlho som nemal teplomer v akvariu a nemam ani ohrievac. voda ma 23 stupnov. Pre ryby hlane pre neoheterandrie je to dost malo :(
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Denis »

Ano, ak si namiesas priamo GH a KH je uplne zbytocne merat TDS. Pri CRS staci merat len GH, kedze KH je najlepsie nulove.

Teplotu mam v prechodnom obdobi od 20-22°C, v zimnom od 21-24°C, v letnom 24-26°C a to uz je pruser tych 26°C dlhodobo, uz aj kapne obcas daka krevetka... Tvoja teplota je idealna pre CRS, viac by som ani nedaval. Ale chapem, molinezie si pytaju kustik viac...

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Ci to treba merat neviem, ale ak hnojis tak to je zbytocne.. Podla mna sa to da ovplyvnit. Castejsou vymenou vody. Bezne sa voda z akvaria odparuje ale v akvariu vsetko okrem samej seba necha. Takto sa ta voda zahustuje. Urcite krevetky a bakterie produkuju dusik a pod.. Tiez aj krmivo ma nieco v sebe.

Aj ja si teraz uvedomujem, ze s teplotou budu problemy. Vodu v akvariu mam rovnako teplu ako vzduch v dome. Kedze v lete mame 28°C tak sa normalne uz zacinam bat ze co s nimi. Bud budem v lete chov rusit a bude len na jeden, v zime a na jar(to snad nie) alebo si vyrobim chladenie z nejakej malej lacnej chladnicky za 30.. Nieco taketo: http://m.youtube.com/watch?v=n5s8Cu59-NM

Ako vy udrziavate teplotu vody v lete? Kde sa nachadzaju vase krevetkaria?

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Denis »

Tema Chladenie je na nasom fore, takze drzte sa danej temy...

miro86
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 07 Feb 2015, 13:06
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa miro86 »

Uvazoval som o pouziti vody z odvlhcovaca, ktory stahuje vlhkost z ovzdusia. Je tam trochu prachu ale to sa da prefiltrovat. Je to potom ako demineralizovana voda? Skusil to niekto?

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa mosfet »

Voda z odvlhčovača je mäkká, to áno ale že by bola demineralizovaná sa povedať nedá. No určite v nej nie sú ťažké kovy ani chlór. Trebalo by raz zmerať jej parametre - ešte som to nikdy nerobil. Teoreticky je vhodná.

miro86
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 07 Feb 2015, 13:06
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa miro86 »

Tak dnes som uz musel doliat destilku ked som videl podochnute mlade crystalky. Bola sice technicka tak som pridal aquatan kvoli tazkym kovom. Hodnoty sa ustalili na Gh 3 Kh 4 ph6.8 mam sice len test. papieriky od sery ,ale rozdiel tam urcite je. Dufam ze sa im uz bude darit.

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa jamro27 »

zdravim som tu novacik ale skusenosti ake take mam, chovam CRS.
Po skusenostiach so vsetkym moznym som kupil RO. Vodu pouzivam z RO do ktorej pridavam sera mineral salt, nemiesam s vodovodnou nakolko by som zase daval do vody z RO to koli comu som ju filtroval. Kazdy tyzden menim v 50l akva 10l vody.

parametre vody

PH - 6,6
GH - 6
KH - 4 /pokial som mal KH na 0 tak sa krevetkam tak nedarilo ako ked to drzim na 4/

PS: zajtra som v praci tak sem dam viac prispevkov a dam aj foto akva a aj krevetiek.
red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Milos »

Jamro, podla mna by stacilo vymienat tyzdenne 5 litrov.

Pri tom KH 4 sa ti aj lepsie mnozia?
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa viridis »

jamro27 napísal: KH - 4 /pokial som mal KH na 0 tak sa krevetkam tak nedarilo, ako ked to drzim na 4/
Predpokladám, že nenulové KH pomáha zastabilizovať pH - zabraňuje výkyvom, čo môže byť výhoda.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa jamro27 »

Hej krevetky sa mnozia vid aj foto akva.

menil som najprv 15l vody, potom som zacal 5 a tych 10 je akurat, vidim to na akva a aj na krevetkach
red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

miro86
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 07 Feb 2015, 13:06
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa miro86 »

Tak krevetkárium na prvý pokus nevyšlo...skúsim znovu =)
Otázka: kde kupujete destilovanú vodu? Stačí technická čo majú napr. v Tescu alebo mám zháňať v lekárňach? Kúpil by som aj RO, ale návratnosť na jedno krevetkárko je mizerná... Nevideli ste v nejakej kamennej akvaristike tieto minerály: Dennerle Nano Crusta Mineral ?? Ďakujem

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných