Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Vrátane Red Bee a Black Bee, Pure Red Line
Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Milos »

Ehmm...ak je akvarium dostatocne velke, populacia dostatocne mala a rastlin dostatocne vela, nejaku dobu to mozno fungovat bude. A mozno aj hodne dlho.
Ak ale koncentracia NO3 porastie, po urcitej dobe zacnu problemy.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa mosfet »

@Miloš , takže podľa tvojích skúseností ( ktorých je určite veľa ;) ) odporúčaš meniť koľko vody a v akých intervaloch? Alebo položím otázku ináč :idea: aký interval a množstvo výmeny vody u teba funguje :?:

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Denis »

Milos podla mna to nemusi byt az takz problem ked sa nemeni voda, viem si predstavit velky vnutorny vlepeny filter s vysokoporeznym filtracnym materialom, a ked v krevetkariu budu rastlinky ako ceratophyllum a pod na odburavanie dusicnanov, podla mna kludne by stacila bezna udrzba raz za dva tri mesiace na odsatie bordelu zo substratu... predsa v kazdom akva sa robi z casu na cas nejaka udrzba predstavujuca odsatie detritu. a NO3 vznika hlavne z bordelu z dna...

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Milos »

NO3 je v akvariu konecnym produktom rozkladu dusikatych latok. Cize od bielkovin v potrave, cez NH3, NO2 az po NO3. Suhladim s tebou denis, ze si viem predstavit akvarium, v ktorom by sa o to rastliny postarali. Dalsia moznost je mat akvarium urobene tak, ze v nom v anaerobnych podmienkach dochadza k rozkladu NO3 na volny dusik, ktory sa z akvaria odpari. Ale moc som sa tomu nikdy nevenoval.

Kolko vody a ako casto vymienat je tazko povedat. Zalezi to od konkretneho akvaria a tiez od moznosti chovatela. Ja momentalne nemam moznost na vymenu kazdy tyzden. Vymienam zhruba tretinu kazde dva az styri tyzdne, ale vstupna voda ma rovnake parametre ako ta v akvariu a to je komplet prerastene javskym machom.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Ked som zhanal RO mi predavac v jednej akvaristike povedal ze rovnaka voda vyteka z klimatizacie. Vtedy ma to nezaujimalo, lebo klimatizaciu nemam. Takze ak zhanate RO alebo kupujete destilovanu vodu a mate klimatizaciu tak mate problem vyrieseny. Ale radsej pockat co napisu odbornici.

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa mosfet »

To je pravda s tou klimatizáciou, avšak koľko krát do roka je klíma zapnutá? Iba v najväčších horúčavách - jeseň, zima a jar ju nepoužívaš. Takže je to ... o ničom.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Denis »

Ja som pocul, ze aj voda z odvlhcovacov sa bezne pouziva do akvarii. Mala by byt uplne makka, neviem viac, nikdy som to neskusal, ani nemam odvlhcovac.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Milos »

mosfet napísal:@Miloš , takže podľa tvojích skúseností ( ktorých je určite veľa ;) ) odporúčaš meniť koľko vody a v akých intervaloch? Alebo položím otázku ináč :idea: aký interval a množstvo výmeny vody u teba funguje :?:
K tejto otazke ma napadla este jedna vec. A sice, vsimol som si, ze ked dojde na CRS, ludia maju obcas sklony k prehnane castym a velkym vymenam vody. Je za tym dobry umysel: Kedze sa jedna o narocny druh vyzadujuci cistu vodu, caste vymeny su len plus.

No...ano aj nie. Okrem cistej vody potrebuje tento druh aj stabilne prostredie a zaroven si treba uvedomit, k comu vymeny vody sluzia a k comu nie. Jedinou a vylucnou funckiou ciastocnej vymeny vody (hovorim o krevetkariu bez hnojiv, no planaria a inej chemie) je zabranenie akumulovaniu NO3, konecneho produktu rozkladu dusikatych latok z potravy a nasledne metabolizmu. Nic viac, nic menej. S tym, ze urcita koncentracia NO3 je nevyhnutna az ziaduca, toxicky sa pre krevetky stava az od urcitej hranice (20ppm???), pricom odporucana je hranica nizsia (10 ppm???).

Niekedy je mozne pristupit k vymenam vody aj z akutnejsich procin. Napr. pri prekrmeni, dojde k produkcii NH3 a NO2 vyssej, ako nitrifikacne bakterie dokazu vcas premenit na NO3, krevetky zacinaju mat problemy a potrebujeme "hasit poziar". V dobre fungujucom akvariu s vhodne rozplanovanym krmenim by vsak k nicomu takemu dochadzat nemalo. Resp. tuna sa nejedna o riesenie, jedna sa iba o provizorium, snahu premenit velky problem na problem o nieco mensi.

Z vyssieho vyplyva, ze pricaste a privelke vymeny vody nemozu mat ziaden pozitivny efekt, kedze krevetkam je uprimne jedno, ci je koncentracia NO3 0 ppm, 5 ppm, alebo 10 ppm. Ba prave naopak. Jednu vec som uz spomenul: ak nie je vstupna voda uplne rovnakych parametrov, ako ta v akvariu, sposobujeme kazdou vymenou isty sok. Mali by sme tak redukovat na nutne minimum frekvenciu i objem vymen.
Ale je v tom este jedna vec: Aby mala voda vhodnu kvalitu, potrebne su predovsetkym dve veci. Parametre a zabeh akvaria. Zabahnute akvarium znamena, ze v nom existuje dostatocne velka populacia nitrifikacnych bakterii. A tie neziju "zo vzduchu", ale z NH3 a NO2. Vymenou vody, ktora je prilis casta a privelka moze teoreticky dochadzat k tomu, ze tieto bakterie pripravujeme o zdroj zivin a ich populacii tak komplikujeme mnozenie a dosiahnutie vhodnej velkosti. Zabranujeme tak vzniku idealneho stavu, kedy sa vacsina NH3 a NO2 odbura do podoby NO3 v minimalnom case. A prave toto je to najdolezitejsie, kedze su to tieto zluceniny dusika a nie NO3, u ktorych plati "ziaden dusik, dobry dusik".
Z vyssie uvedeneho tak vyplyva moja prax, ktora obcas akvaristov prekvapi: V novo zalozenom akvariu nerobim ziadnu vymenu vody. Najnovsie som zakladal akvarium o geometrickom objeme 45 litrov, je v nom desat hybridov, jedna panda a kotulky. Je zalozene zhruba mesiac a k vymene vody pristupim az o dalsi mesiac, teda po dvoch mesiacoch od zalozenia. Je to logicke: Akvarium dostane cas na perfektne ustabilizovanie podmienok a hlavne zo skusenosti viem, ze v takomto objeme vody a pri takejto populacii zivocichov (krmeni) za dobu dvoch mesiacov nehrozi, aby sa NO3 naakumulovalo blizko k nebezpecnej hranici. K tomu vsak treba dodat este jednu vec: Nepouzivam RO, ale destilku. Takze akvarium zacinalo s cca 35 litrami vody s nulovou koncentraciou NO3 (ked nepocitam nieco malo zo zabehnuteho filtra, detritu, aktivneho dna...). RO moze mat nejaky zbytkovy NO3, neviem...

Akvaria o objeme 45 litrov (aj ked cisto vody je tam urcite menej) pouzivam standardne. Pri vacsich populaciach (niekolko sto kusov) sa snazim o vymenu 5 litrov tyzdenne). Niekedy urobim 10 a v poslednej dobe to je skor 15 litrov raz za mesiac, ale to je skor z donutenia casom, ako z rozhodnutia. Napriek tomu sa nezda, ze by to mojim CRS a CBS prekazalo.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Milos »

PS: Stoji mozno za to zvazit kupu testerov na NO3 (na NO2 a NH3 nepouzivam, v akvariu menaju co hladat a merat konkretnu koncentraciu mi tak nedava zmysel.). Nie je to prilis velka polozka a da sa pomocou pravidelnych merani odhadnut, aka je idealna frekvencia a objem ciastocnej vymeny. Verim, ze velka cast ludi pride na to, ze si moze usetrit vela namahy, casu i vstupnej vody. Pripadne prejst na iny zdroj vstupnej vody, ak je koncentracia NO3 v nej privysoka ;)

PPS: K vstupnej vode este tolko, ze je velmi dolezite, aby mala parametre co najblizsie vode v akvariu. To je jeden z dovodov, preco sa moje povodne provizorium s destilovanou vodou troska "pretiahlo" a som odhodlany pouzivat ju dovtedy, dokedy to bude ekonomicky ako tak udrzatelne :D To je tiez jeden z dovodov, preco som Shirakura dno vyhodil tesne po kupe (tymto tiez odporucam nastudovat si charakteristiku vyrobku pred kupou, nie po nej :D :D :D )
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Milos »

PPPS: Vyssie uvedena prax absencie vymen v prvych tyzdnoch az mesiacoch sa samozrejme tyka idealneho stavu, kedy je akvarium uz obstojne zabehnute v momente vpustenia krevetiek. Nikto nie sme svaty a vela z nas nema bud trpezlivost s dostatocnym casom na zabeh, alebo s dostatocne striedmym krmenim a krevetky su tak vpustene v momente, ked je zabeh akvaria nie uplne kompletny. Kolko ze som to vravel, ze tam mam tych hybridov? No, povodne ich bolo o dva kusy viacej, ak som "nahodou" zabudol spomenut :p V prvom tyzdni bohuzial doslo k stratam z dovodov vyssie spomenutych.
V takychto neidealnych podmienkach samozrejme k ciastocnej vymene, spomenutemu "haseniu poziaru" v novo zalozenom akvariu niekedy pristupujeme. Mali by sme to vsak urobit jednorazovo, poucit sa a dalsiemu "ohnu na streche" zabranit napriklad tym, ze akvarium nebudeme urcitu dobu krmit. Pripadne budeme krmit len niecim, co sa velmi pomaly rozklada. Idealny je napriklad zivy listok medovky (alebo inej bylinky vhodnej pre krevetky, vid. prislusne forum). Nesuseny, nespareny bude odolavat rozkladu velmi dlho a nebude tak ziadnym rizikom.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Denis »

Poslednou dobou pozorujem, ze zakazdym ked vymenim 10% vody objemu akva, tak na druhy den po vymene najdem skapatu nejaku krevetku v akvariu. Vcera som cistil 10ks akvarii a opat v dvoch boli skapate po jednom kuse. Mam podozrenie na RO, kedze mi robi vodu az 36 mikroS. Predtym, samozrejme prislo to postupne nie razom mi davala RO na vystupe 13 mikroS. Je mozne, ze mi prave kvoli tomuto skape ta krevetka semtam po vymene? Su to krevetky uz dospele, pravdepodobne horsie reagujuce na zmenu hodnot vody. Vodu do akva po vymene dolievam ako predtym naraz 10% s tvrdostou mensou o 1 GH oproti vode v akva. To si nemyslim, ze by mal byt problem.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Milos »

Poviem tak: Ja s RO skusenosti zatial nemam a ako si to tu tak vsetko citam, tak dufam, ze ani tak skoro mat nebudem :D
Ja niekedy vymienam polovicu vody naraz, bez nejakeho cakania, proste ju tam nalejem tak rychlo ako sa da, aby to nerozvirilo dno a ziadne problemy som nikdy nezaznamenal.
Nech zije destilka! :) Asi vazne bude v nej vyhoda, ze neobsahuje okrem vody, rozpustenych atmosferickych plynov a GH + prakticky nic.

Ale aby som aj tebe poradil aspon trocha: Ak mas taketo problemy, tak okrem riesenia samotnej RO sustavy mozno skus tu vodu dlhsie nechat odstat. Alebo mozno aj prevarit. Kto vie, mozno problemy robia nejake latky, ktore by sa mohli takto rozpadnut, alebo odparit. Alebo aj nie...
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa IringPalo »

Ahojte. Denis ma pred par dnami namaškrtil na CRSky, ale ako tu čítam, je to veda.
1.Myslel som, že keď mám RO, tak ju budem pre CRS riediť s normálnou vodou, ale podľa toho čo tu čítam, tak dávate celú vodu RO a pridávate GH+. Je to tak?

2. Ďalej ma zaujíma ako v takejto nádrži, kde je v podstate voda s nulovým všetkým prežijú rastliny, aj keď len machy, prípadne ceratophyllum, pistia...

3. Nebolo dopovedané čo teda s tým aktívnym dnom. U Denisa na fotkách ho vidím. Je to výhoda, nutnosť, alebo iba nejaký ,,nárazník,, keby niečo?

4. Aké sú teda tie parametre pre CRSky čo máte? Bolo tu spomenuté použitie destilovanej vody s tým, že je iná ako z RO. Nie je to tak, že voda z RO a destilovaná je skoro rovnaká, akurát sa zamieňa demineralizovaná a destilovaná voda, pričom demineralizovaná nie je tak dokonale očistená? Moja vedomosť bola takáto.

5. Ako fanúšik biotopov, ako myslíte že to funguje v prírode? Z toho čo som videl na videách, voda tam priteká aj odteká, čiže tiež sa voda mení, ale nevadí im to? Potom čo sa týka hodnôt dusíka v rôznej forme. Krevetky sú na toto citlivé že. V akváriu ich držíme skoro v sterilných podmienkach ale veď v prírode chodia zvieratá vodu piť, vyšpina sa tam, vodné vtáky tak isto do vody, rozkladá sa tam tona lístia, dreva, toto všetko nie je vyvarené a žijú tam. Totot mi nejde do hlavy v súvislosti aj s rybami, ako to teda je? Nemáte z toho pocit, že v tej prírode je ešte volačo, čo to celé nejako udržuje? Čo to je? Sú to nejaké mikrooganizmy, alebo celkovo kolobeh vody?
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa viridis »

Iba strucne, ako zaciatocnik s CRS, k tomu co viem:
4/ moje parametre vody, co sa tyka tvrdosti je cca GH 6, KH 7. Pri takychto hodnotach mi CRS od Denisa dlho zdarne prezivali, nosili aj vajicka, avsak nedonosili. Islo o neupravovanu vodovodnu vodu. Aktualne mam v umysle skusit skresat KH pouzitim napr. dazdovej vody, sam som zvedavy, aky to bude mat efekt a ci sa budu vediet rozmnozit.

5/ Ked sa clovek zamysli nad povodom tzv. "Bee" krevetiek : http://wiki.goodplace.eu/index.php?titl ... P.C3.B4vod
tak ta citlivost CRSiek na parametre vody ma svoju logiku. Oni su v podstate z velmi cistych horskych potocikov. Organicky material tam urcite je, ale kedze ide o tecuce vody, nestihaju sa tam akumulovat skodlive latky ako v uzavretom akvariu. Je to nonstop preplachovane cerstvou, teda pramenitou alebo dazdovou vodou.
Naposledy upravil/-a viridis v 18 Dec 2014, 16:05, upravené celkom 1 krát.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Denis »

1, Ano pouziva sa GH+ do RO vody
2, preziju aj rastu machy, pretoze to GH+ su mineraly a z nich tie najjednoduchsie machy cerpaju
3, ja pouzivam len akadamu, neviem ci sa to da nazvat aktivnym dnom.
4, v mojich CRS krevetkariach je pH od 5,8-6,8 a k DEMI verzus RO by asi Milos vedel najlepsie popisat
5, toto je trosku zaludna otazka:
a) v prvom rade sa v prirode nedokazu nahromadit skodliviny v pritekajuce a odtekajucej vode, nie je to uzavrety system ako nase krevetkaria
b) hodnoty sa v prirode menia (viridis dal na wiki pekne ako sa menia hodnoty vody pocas mesiacov), ale v prirode je divoka forma krevetiek. v akvariach mame vyslachtenu, narocnejsiu na stabilitu.
c) mikroorganizmy musia byt aj v akvariu, zivia sa nimi krevetky

vratil by som sa este k prvemu bodu. mam kmen CRS krevetiek, kde staci RO vodu miesat s vodovodnou (18GH) a krevetky sa mnozia a prosperuju. iny kmen by v takto namiesanej vode davno posiel...

a uz ma viridis predbehol, no co poslem to teda ked uz je napisane :)

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Gh by malo byt 4-7 a kh 0-2. Link, su na nom zakladne parametre vody pre chov vacsiny krevetiek. http://www.shrimpkeeping.com/water-params/

Viridis: otazka na vsetkych: asi to nepatri sem a da sa to zistit aj inde, ako moze byt kh vyssie ako gh? Je to nejake nelogicke.

Kh- je obsah uhlicitanovych mineralov vo vode.

Gh- obsah vsetkych, teda aj uhlicitanovych mineralov vo vode.

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa viridis »

K otazke KH vyssieho ako GH. Skus si precitat napr. toto nizsie, tiez tam nad tym mudruju;
http://www.aquariumadvice.com/forums/f1 ... 40777.html

Zjednodusene povedane, ako tomu rozumiem, do GH sa premieta Ca a Mg a do KH aj ine soli.
Kazdopadne moj pripad nie je jediny, natrafil som na take merania pri vyhladavani viackrat, kde KH hodnota bola nad GH.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa IringPalo »

Pokiaľ by som mal miešať vodu z RO, potom pridávať minerály a ešte to kontrolovať, tak do toho by som asi nesiel a uspokojím sa s mojou wild formou cherry.
Čo sa týma prameňov a tečúcich riek verzus čistota vody, ono to láka na takúto rýchlu dedukciu, že voda sa hýbe a preto sa tam nič nekumuluje. Lenže si zoberte amazonku, ktorá je vhodný príklad pre pochopenie princípu, aj keď to nie je žiadny horský prameň. Vezmime si bod B, ktorý je v strede rieky. Na tomto bode B je nejaké množstvo dreva, listia, kalu, trusu atď. Do miesta B pritečie voda z bodu A, ktorý je bližšie k prameňu a odtečie do bodu C, ktorý je bližšie k moru. ALE, aj v bode A sú listy, kal, trus, drevo a voda je tá istá, čiže ona síce nestojí, ale obmíva toto všetko na dne, čiže do bodu B určite čistá voda nepriteká. Napriek tomu to tam žije. Čo sa týka krevetiek tak ak by žili hneď pri prameni alebo vo vrchných častiach tak by sa dalo povedať že čistá priteká a obohatená to odnáša preč, ale asi nie vždy to takto je. A to v prírode nie sú žiadne ultra porenzne filtračné materiály, aké máme často vo filtri.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa viridis »

Spravne pises. I preto su napr. Neocaridina davidi (Red Cherry) tolerantnejsie voci "spinavej" vode. Lebo ziju aj v pokojnejsich tokoch a jazierkach v nizsich castiach povodi.
Oproti Caridina cantonensis "Bee" forme, ktora zrejme pochadza z vyssich casti povodi.
Pekne vidno na tom istom druhu, ze napr. "Tigre" (Caridina cantonensis "Tiger") uz toleruju aj tvrdsiu vodu, lebo su zrejme z inej casti (chapem to, ze nizsej casti) povodia.
Okrem toho principu "horsky potocik/verzus mociar" este bude zrejme dost obrovsku rolu zohravat geologicka stavba tych povodi a teda ako su mineralizovane podzemne vody, ktore dane toky napajaju.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Milos »

k cistote prirodnych biotopov: ano, predkovia CRS jednoducho pochadzaju z toho bodu A, kde sa nic moc nenahromadi. okrem toho, prirodne biotopy maju ovela vacsiu samocistiacu schopnost, ako akvarium. akvaium je kocka zo skla, na dne par mizernych centimetrov strku, alebo palenej hliny a do toho troska filtracnej hmoty a par vodnych rastlin. a bakterie su tu casto zakladom i vrcholom potravinoveho retazca. v prirode na kazdy meter toku pripadaju mozno stovky kilogramov dna plneho nitrifikacnych bakterii, ktore su konzumovane prvokami, tie korovcami a hmyzom, tie zase rybami, ryby cicavcami a vtakmi...tymto sposobom sa dusik z vody aktivne dostava von. a do toho este stovky metrov korenovych sustav bylin a drevin, lacnych po kazdej molekule NO3, o NO2 a NH4 ani nehovoriac (rastlinam v tejto forme dusik "chuti" lepsie). k stabilite tiez ohromnym sposobom prispieva biodiverzita. v akvariu sa zmeni teplota, koncentracia kysliku, cokolvek a mozno ten jeden dominantny kmen bakterii uz nepracuje az tak dobre...v prirode ak sa nieco zmeni, je tam viacej kmenov bakterii a za podmienok kedy jednemu sa dari horsie, iny zase zacne fungovat lepsie.

destilka a GH+: v akvariu nikdy nezostane len takyto "chudobny mix". krmivom sa do neho dostavaju tiez dalsie ziviny a stopove prvky, takze menej narocne rastliny v takychto podmienkach vedia prosperovat. RO som osobne neskusal a podla toho co citam na forach, ani neplanujem. destilka ma jednu ohromnu vyhodu: vies, na com si, vzdy! RO ma v sebe zbytkove mineraly, ktore mozu vplyvat na pH. jej pH tak moze byt vyssie ako to, ktore mas v akvariu s aktivnym dnom. to znamena, ze pri kazdej vymene vody dochadza k posunu tohoto parametru a to vyzaduje opatrnost. pH destilky je cca 5,5. to je nizsie, ako pH na ktore stahuju aktivne dna. vysledok: pH akvaria je rovnako nizke, ako pH vstupnej vody a je teda jedno, ci vymenim 10% alebo 90%, krevetky nepocitia zmenu.
nevyhoda destilky: ekonomicky zdroj. ale ak mas nahodou pobliz bydliska tepelnu elektraren, mas dobru sancu na perfektnu vodu pre CRS takmer za darmo.

GH+ vs. riedenie s vodovodnou vodou: na zaciatku som uvazoval presne ako ty. predstava, ze budem mat este kupovat nejake divne mineraly, ked mi ich spusta tecie z vodovodu, mi pripadala prinajmensom vtipna a skusal som riedit. lenze! nariedit na pozadovane GH problem nie je. ale co KH? ok, v tom moze pomoct aktivne dno. ale nie vzdy dostatocne. a pH? tam uz riedenie nefunguje vobec a aktivne dno pomoze, ale na ak dlho? pol roka, tok...potom sa "vymyje" a zacnu problemy. budes sa tesit z dobre sa mnoziacej kolonie, ktora zrazu zacne odchadzat spolu s dnom. a hlavne: vo vodovodnej vode moze byt kadeco. a nieco z toho moze byt problem. mne sa zacalo darit az potom, co som vodovodnu vodu prestal pouzivat a kupil som GH+ (mimochodom, jedno balenie ti pri beznom akvariu vydrzi na ROKY ROKUCE!).

aktivne dno: mam ho rad, ak je dobre a to moje dobre (Ebi SHrimp Gold) sa uz neda v europe zohnat :D takze v tejto veci mam sam viacej otazok, ako odpovedi. vseobecne sa uznava, ze je stabilizatorom pH. v krevetkatiu budes mat idealne KH0. v takomto stave (AK NEMAS AKTIVNE DNO) je hlavnym faktrorom vplyvajucim na pH koncentracia CO2 a ta sa moze menit v priehehu dna, podla intenzity fotosyntezy. V aktivnom dne sa tiez drzi viacej bakterii, ako v strku. Prispeva tak k filtracii i k vyzive.
myslim, ze to ide aj bez neho. ako trefne nedavno napisal denis, hlavne vo vacsich objemoch vody by nemuselo byt potrebne. casom budem urcite skusat CRS na holom dne, zatial ale mam aktivne.

CRS su tazka veda: ano aj nie. podla mojich skusenosti, ak mas dobre aktivne dno, GH + a dobry zdroj vody, su podobne nenarocne ako neocaridiny. alebo inak: rob to ako ja a pojde ti to samo! :D :D :D vid. moju temu o odchovnom krevetkariu, znova slubujem, ze ju troska rozsirim a dam aj fotky! :D
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní