Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Vrátane Red Bee a Black Bee, Pure Red Line
MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Milos. Ebi Gold Shrimp som videl vo viacerych rakuskych, polskych a anglickych obchodoch. Ja ale nemam dovod za nim cestovat do zahranicia..

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Milos »

Ale videl si ho fyzicky, alebo len na strankach? Ano na webe ho este maju z dob, ked mali dovozcu. Skusal som ho objednat a odpovedali ze sorry, nie je na sklade.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Milos »

IringPalo: Ale este tak, ja mozem pisat len to, ako to funguje u mna. Je dost mozne a dokonca pravdepodobne, ze tvoja vodovodna voda bude mat lepsiu kvalitu a miesat ju s RO bohato postaci a s tymi GH + sa skutocne nebudes musiet trapit. Treba vyskusat. V takom pripade by ale skutocne asi stalo za zvazenie to aktivne dno, aby ti troska stiahlo pH.
Alebo ina alternativa: Bez aktivneho dna, zmes vodovodnej a RO vody, ale namiesto CRS skusit nejake pekne tigre.
A napokon, samozrejme sa nemusis uspokojit s "wild" formou neocaridin, akakolve farebna varianta tohoto druhu je rovnako nenarocna na parametre vody, resp. nasa vodovodna jej vyhovuje idealne.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas


Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa IringPalo »

Milos, skladam čepicu! Paradny prispevok. Nuz mne nejdu ani obycajne neocaridiny. Prosto sa nemnozia, za rok som okrem desiatok zdochnutych v zaciatkoch mal iba jedno velmi kratke obdobie vrhu a mam pocit ze vtedy, ked som riedil destilovanu vodu s vodovodom v pomere 2DV:1VV. Kupil som osmozu za 20€, vraj malo pouzivana, test vysiel nulovy teda KH, GH. Prekvapilo ma ze distilovana voda by mala PH ine ako neutralne. Destilovana voda, ak sa nemylim je ciste H2O, ale casto sa pletie s demineralizovanou vodou. Ja som tiez napriklad kupoval destilovanu cez eshop a bola to v skutocnosti demineralizovana. To by vysveltovalo preco nepotrebujes dodavat mineraly, ta asi nie je tak ,,cista,, od vsetkeho ako destilovana. Uvidim ako to nakoniec dopadne, akadama je lacna co som pozeral, takze by som do toho siel s nou. Co sa tyka tej farebnej varianty neocaridin tak ja ich vyhladavm lebo mam rad biotopy a preto cim sa viac podobaju prirodnej forme, tym sa mi viac pacia, takze by som rad pri nich ostal.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Destilovana voda nema PH. Teda nemeratelne.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa IringPalo »

Musí mať PH. Keby je nemerateľné, znamená to že to je buď 0 - čo by bola najsilnejšia kyselina alebo na opačnom konci - najsilnejšia zásada. Musí to byť okolo 7, ak sa nemýlim, čiže neutrálna.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Denis »

Mikel najradsej by som ten tvoj posledny prispevok vymazal aby tu nemylil ludi, ktori sa sem pridu nieco hodnotne dozvediet. Vsak ked niecomu nerozumiem, tak o tom nepisem, alebo dam otaznik na koniec.

Palo ak chces chovat Neocaridiny, tak kup obycajny cadic jemnej frakcie. Zbytocne tam budes davat drahsiu akadamu, ked ta znizi pH aj na 6 a to je hodne malo pre Neocaridiny. Tym sa odporuca 6,4 – 7,6 cize ak by mi tiekla voda z vodovodu GH 18 a pH 7,5 (co mi aj tecie), tak neriesim a lejem rovno taku ani neodstatu. Akadama sa pouziva v krevetkariach s Caridinami (nie vsetkymi, ani tigrom nesedi) prave preto, ze trvale znizi pH na 5,8-6,2 (v mojich akva).

Inak je jedno ci mas RO vodu, alebo DEMI vodu, ak chces namiesat vodu pre CRS/CBS, vzdy bez pouzitia VV potrebujes dodat mineraly do RO/DEMI vody.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa IringPalo »

Tak to rozlúsknime, nech máme v tom jasno. Nasiel som toto:
PH = část molekul vody se vyskytuje v disociovaném stavu, tj. jako H+ a OH-. V chemicky čisté vodě je koncentrace těchto částic 10-14 mol/l, přičemž H+ i OH- jsou zastoupeny rovným dílem. V našem případě chemicky čisté vody je tedy pH rovno 7. Taková voda se nazývá neutrální. pH se vyjadřuje pomocí stupnice 0-14, neutrální hodnota je tedy uprostřed. Koncentrace H+ je ve jmenovateli rovnice, znamená to, že se snižující se koncentrací H+ hodnota pH stoupá a naopak.

....vodou dešťovou (pH většinou 5,5-7),
deionizovanou (pH cca 5,5) Tu mi napadlo prečo nie je PH neutrálne.
....Dusíkaté sloučeniny totiž vodu okyselují.

Asi je to teda tým, že v dažďovej vode aj demineralizovanej ostávajú nejaké kyslé látky. Dusíkaté? V dažďovej asi.

GH = rozumí se jím buď obsah Ca2+, Mg2+, Ba2+ a Sr2+ (případně i dalších dvou- a vícemocných kationtů), nebo častěji jen množství rozpuštěného vápníku a hořčíku, tj. součet Ca2+ a Mg2+.
Takže prípravok GH+ zrejme pridáva Ca a Mg. Napadá mi, či sa to nedá dodať aj čistou chémiou čo dávame do PMDD. Naprḱlad MgSO4.

KG = Alkalita neboli kyselinová neutralizační kapacita (KNK) je vlastně mírou stability pH. ednoduše řečeno, ve vodě bez této neutralizační schopnosti by každý uvolněný kationt H+ způsobil patřičný pokles pH; ve vodě s dostatečnou alkalitou je pak nárůst H+ kompenzován neutralizačními reakcemi a pH zůstává neměnné.

Spomínaná sóda: jedna čajová lžička (6 g) na 50 l zvýší alkalitu asi o 4 dKH; přitom tvrdost zůstane beze změny, pH může stoupnout (max. na 8,2)

Na internete som našiel v nejakej teplárenskej firme, čo spomínal Miloš, čo možno považovať za demineralizovanú vodu:
Obsah železa [μg/kg] 0,22
Obsah chloridov [mg/kg] 0,05
Obsah kremičitanov [mg/kg] 0,02
pH – 6,2
Tvrdosť [mval/kg] 0,003
Vodivosť [μS/cm] 0,20

Destilovaná voda: Během destilace je voda separována prakticky od všeho, co se v ní nachází a stává se čistou (H2O). pH destilované vody je neutrální (pH=7).

Osmotická voda
Prehľad vybraných prvkov a účinnosť ich odstraňovania reverznou osmózou:
Prvok Účinnosť Prvok Účinnosť Prvok Účinnosť Prvok Účinnosť
Ca 97,0% K 99,0% Mg 97,0% HCO3 98,7%
CO3 99,9% CI 99,3% Ba 99,8% NH4 99,0%
SO4 99,8% NO3 96,4% Sr 98,0% SiO2 99,0%
Na 99,2% F 98,6% AI 88,0% Cr
Ni 96,0% Cu 97,0% Pb 98,0% Fe 99,0%
Cd 98,0% Ag 89,0% Baktérie 99,5% Pesticídy 99,0%

Čo sa týka PH osmotickej vody:

Morská voda = 8.6 pH Sóda = 2.5 pH
Minerálna voda = 7.4 pH Športový nápoj = 2.9 pH
Kohútiková voda = 6 -8 pH Káva = 4 pH
RO voda = 5-7 pH Pivečko = 4.5 pH
Ak som správne pochopil, PH v RO vode nemusí byť neutrálne aj napriek skoro 100% očiste a to kvôli prítomosti CO2, čo akvaristom vôbec nevadí a po pridaní do akvária sa vyťahá buď rastlinami alebo vyparí.
Takže ak nameriate PH osmotickej vody iné ako 7 a zároveň KH a GH sú nulové, je to s najväčšou pravdepodobosťou kvôli CO2. Obsah CO2 v takejto vode asi bude minimálny, pretože voda má nulovú/takmer nulovú alkalitu = stačí minimum čohokoľvek na zmenu PH.
Ak meníme teda vodu z RO do akvária, môže mať vyššie PH kvôli CO2. Pomohlo by asi nechať vodu odstáť alebo prevzdušniť?
Verím, že pomohlo.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa IringPalo »

Denis este k tomu akváriu. Keď som pozeral parametre vody pre jednotlivé druhy tu: http://www.shrimpkeeping.com/water-params/
tak keby zvolim nejaku strednu hodnotu v tom co sa odporuca pre cherry a tigre, tak voda vyhovuje obidvom. Preto by sa mozno dalo aj to co som spomnial, ze tam odskusam svoje krevetky a keby idu tak dam tigre. Dno dam asi biely piesok, filter DIY: https://www.youtube.com/watch?v=wYt9VUTM-j8
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Denis »

Palo este som nestretol cloveka, ktoremu by voda z RO vychadzala pH 7. Opytaj sa hocikoho, kto ma RO a aj merak na pH. Sam vyskusaj doma, ked uz mas RO, ze kolko ti RO dava pH. Mne vychadza pH 6,6 - 6,8

Inak ja sa na rovinu priznam, nie som ziadny chemik. Mne ten predchadzajuci dlhy prispevok s plusmi a minusmi za chemickou znackou nic nehovori, takisto nepoznam ktore prvky tvoria GH. Ja neviem robit akvaristiku na tejto urovni, mozno preto mi je stale konickom :) ak by som sa mal zaoberat chemiou, ktora ma vobec nebavi, tak nemam doma asi ziadne akva. Vystacim si s pH metrom, merakom na vodivost a ziadnu chemiu okrem GH+ do vody ku krevetkam nepcham.

Biely piesok je otazka vkusu. Ja by som sa zamyslel, ci nebude vadit krevetkam, v prirode asi biely podklad nie je moc prirodzeny, tym padom krevetky nemusia byt dofarbene...

Celkom ma zaujima ten filter, potom referuj ako s nim budes spokojny, pripadne co ta zaujalo na nom.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa IringPalo »

Tak 6,8 a 7,0 je velmi mala odchylka podla mna, ale mas v zasade pravdu, ja mam RO tyzden a nevedel som ze to tak vzdy vychadza, meral som to zatial len papierikom, uvidim co povie kvapkadlo.
Teraz mam v zabehu jednu nadrz, ktora bude biotop pre kaprozubky - potrebujem cistu vodu. tam som robil tiez DIY filter z cerpadla a plastovej bandasky. Ma to velky objem naplne, je to tiche, a hlavne lacne, uvidime.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Milos »

K pH destilovanej vody: pH = 7 ma len teoreticky, po styku so vzdusnym CO2 rychlo klesa na cca 5.5, co vyhovuje CRS, tigrom vsak nie. Prevzdusnovanie nepomoze, kedze vo vzduchu sa CO2 nachadza. Pomoze dodat minimalne mnozstvo vodovodnej vody, ktora ma u nas KH i pH dostatocne vysoke. Preto pomer miesania musi byt vyrazne na strane destilky.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa IringPalo »

Milos s tym celkom nemozem suhlasit. Jednak v nadrzi sa to CO2 spotrebuje ak tam mas nejake rastliny a vzduch obsahuje iba 0,033% CO2 ale kyslíka je az 21%, co je 636 násobok. Cerenim hladiny sa CO2 ovela lahsie z vody uvolnuje. To by sme potom nepotrebovali ziadne upravy PH nadol, ale by sme fulkli trocha CO2 do vody a bolo by.
Inak teraz som si uvedomil zaujimavu vec, ze hoci je toho CO2 vo vzduchu iba 0,033%, je to stale 330 mg/l, co je smrtelna davka pre vsetky vodne zivocichy. Ved na hnojenie rastlin sa pouziva tak 20 mg/l. Toto musim poriadne postudovat, ako to je. Musi sa to extremne rychlo vyparovat, inak by to asi vsetko zabilo.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa IringPalo »

Tak to je kvoli tlaku. Velmi dobry clanok: http://planta.aquariana.cz/CO2_01.htm
Aha az teraz som pochopil ako to myslis. Asi ked mas normalnu vodovdnu vodu s nejakou alkalitou tak tych 0,47 mg/l neurobi nic, ale destilke to prirodzene mnozstvo zhodi PH na 5,5. Tak ako potom riesite PHcko pri inych druhoch, ak nepocitame riedenie s VV?
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa mosfet »

IringPalo napísal: Cerenim hladiny sa CO2 ovela lahsie z vody uvolnuje.
Takže ak sa nečerí hladina, tak vo vode by malo byť viac CO2. Ak som dobre pochopil - tým pádom ho tam netreba pridávať a ak áno tak podstatne menej. Rozumiem tomu správne?

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa IringPalo »

Ja som to pochopil tak, ze tento svet tak funguje ze normalne je vo vode 0,47 mg/l CO2, je to kvoli atmosferickemu tlaku ktory posobi na vodu. Ked cerish hladinu tak ti asi toto CO2 neunikne, preto to asi pri tej destilovanej vode neuniklo. Ale ked pridavas CO2 kvoli hnojeniu alebo si rastliny vyrabaju CO2 v noci a hladina sa ceri, tak to urychluje vyrovnanie tej hladiny CO2 do normalu a potom to asi zastane na tych 0,47.
Ak pridavas CO2 tak necer hladinu, inak ho budes pre rovnaky efekt musiet pridat viac, lebo ti vela vyfuci z akva cez hladinu. Docitas sa viac o tom tu: http://www.prirodni-akvarium.cz/index.php?id=co2ph
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa IringPalo »

Chcem sa opytat ci meriate vodu len ked davate do akvaria alebo meriate aj akvarijnu vodu ked menite / dolievate vodu. Myslim tym PH, GH, KH. Napadlo mi, ze ked dame do vody mineraly a nechame tam takto vodu dva tyzdne, kolko z mineralov sa vycerpa (rastlinami/krevetkami?) a ako sa to odraza na GH. Cisto teoreticky po istej dobe by vo vode mohol nastat stav ze vo vode neostanu vobec ziadne mineraly. Uvazujem zle, ake mate skusenosti?
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Milos »

Podla mojich skusenosti,
organizmy v akvariu nemaju ziaden vplyv na tvrdost vody. Stretol som sa na internete s nazormi, ze vplyv mozu mat slimaky. Najskor sa mi to prilis nepozdavalo, ale nieco na tom moze, vychadzajuc z toho, ze tvrdost ulit kotuliek je velmi rozdielna v akvariach pre neokaridiny a pre CRS.
Biologicka aktivita moze mat vsak vyrazny vplyv na pH, predovsetkym potom nahromadeny detrit, ale tiez krmenie.

Ja osobne vodu meriam aj v samotnom akvariu, hlavne pri jeho zakladani a zabehu. Neskor len velmi zriedkavo, pre uistenie sa o tom, ze vsetko funguje ako ma.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa IringPalo »

V tom prípade potom mozno hlupa otazka, ale odpoved fakt nepoznam. Preco krevetky potrebuju mat vo vode mineraly? Preco nemozu zit v GH=0?
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných