Caridina cantonensis sp. Crystal Red

Vrátane Red Bee a Black Bee, Pure Red Line
Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Caridina cantonensis sp. Crystal Red

Príspevok od používateľa Denis »

Caridina_cantonensis_sp._Crystal_Red.jpg
Caridina_cantonensis_sp._Crystal_Red.jpg (54.12 KiB) 15468 zobrazení
Veľkosť: 2,5-3,5cm
Teplota vody: 20-25°C
pH vody: 6,2-6,8

Krevetky Crystal Red vo voľnej prírode nenájdete, sú to krížence kreviet odchované v akváriách.

Akvárium a starostlivosť
Crystal Red krevetky je najlepšie chovať v akváriu plnom rastlín, kde sa krevetky majú možnosť schovať a vždy tam nájdu niečo na jedenie. Tieto krevetky zvyčajne nepožierajú zdravé rastliny a jedia len odumierajúce časti rastlín a riasy. Väčšina rastlín nie sú dostatočne mäkké pre krevetky, aj keď by sa snažili ich požierať. Niekedy si ale môžu pochutnať na machu. To vtedy ked nemaju dostatok zelenej stravy. Otvorené priestory v akváriu sú v poriadku, ale nie sú nutné. Vyhnite sa silnej filtrácii (čerpadlo).

Crystal Red sú oveľa citlivejšie ako väčšina ostatných krevetiek. Zdravé “krystalky” sú aktívne, ak sú však menej aktívne ako obvykle, mali by ste skontrolovať hodnoty vody. Nepoužívajte chemikálie na úpravu vody alebo prípravky na liečenie chorôb rýb v nádrži s krevetkami, pretože to krevetky môže zabiť. Výmena objemu do 25% vody v nádrži raz týždenne je ideálna, ale mali by ste používať iba odstátu vodu bez chlóru.

Teplotu vody je najlepšie udržiavať medzi 21 – 24°C a hodnotu pH medzi 6,2 až 6,8. Tieto krevety vykazujú krajšiu výraznejšiu farbu v dolnej časti tohto teplotného rozsahu. Dôležité pre vyfarbenie krevetiek je svetlo, v neosvetlenom akváriu podľa mojich skusenosti stracaju biele vyfarbenie. Je dôležité zabezpečiť, aby hodnota pH neklesla príliš nízko. Príliš kyslá voda je nebezpečná pre krevety, lebo oslabuje ich panciere. Hodnoty dusitanov, dusičnanov a amoniaku musia byť čo najbližšie nule čo dosiahnete pravidelnou týždennou výmenou vody.

Kŕmenie
Crytal Red krevety potrebujú pestrú stravu obsahujúcu veľa rastlinnej zložky, môžete ich dokrmovať aj krmivom pre krevety alebo vločkovým krmivom, ktoré klesá ku dnu. V akváriu by mal byť mach, v ktorom krevetky nájdu vždy niečo na zahryznutie. Dáva im trvalý zdroj potravy a vy viete, že nikdy nebudú musieť hladovať. Keď uvidíte starý zvlečený pancier v nádrži, nikdy ho neodstraňujte. Krevety ho časom zjedia a získajú tak späť vápnik dôležitý pre rast panciera.

Rozlíšenie pohlavia
Samce sú tenšie v chvostovej časti, naopak samičky sú robustnejšie. Toto však platí iba pri dospelých jedincoch. Najlepšie sa dá rozoznať samička, ktorá už nosila vajíčka a má zavalitejšiu chvostovú časť.

Chov
Crystal Red krevetky môžu byť chované v podstate rovnakým spôsobom ako vačšina kreviet, ale sú oveľa citlivejšie na kvalitu vody. Ja svoje chovné “krystalky” chovám v akváriách o objeme cca 50 litrov, v prvom prípade bez štrku s holým dnom, v druhom prípade so substrátom s popadanými listami dubu, buku a šiškami jelše. Na dne je tiež nejaký ten samorast a mach, v ktorom krevetky nájdu vždy niečo na zahryznutie. Filtráciu zabezpečuje obyčajný molitanový filter. Teplota je udržiavaná medzi 21 – 23°C, ale môžu byť chované pri vyšších teplotách do 25°C, neviem však potvrdiť či aj dlhodobo. Cez letné horúčavy a teplote vody 26°C v akváriu mi už krevetky začínali dochnúť. Tvrdosť vody mám v nádrži do 10°dH a pH do 6,8. Rastliny nie sú potrebné k chovu krystaliek, ale poskytujú stabilný prístup k prirodzenej potrave.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina cantonensis sp. Crystal Red

Príspevok od používateľa Milos »

k tomu pH: Ja chovam moje CRS pri pH okolo 5,6 a dari sa im dobre. KH=0, GH=7

k rastlinam: ano aj nie...rastliny poskytuju priestor pre ukryt a tiez substat, na ktorom sa vyvija biofilm, ktory krevetky konzumuju. ak je ich vsak vela, zacinaju tomuto biofilmu konkurovat, pri jeho nedostatku sa zhorsia vysledky pri chove a odchove CRS. Idealne su preto machy, ktore rastu pomaly a mikroorganizmom v akvariu tak vyrazne nekonkuruju.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina cantonensis sp. Crystal Red

Príspevok od používateľa Denis »

Ano Milos, mas pravdu k rastlinam by bolo treba doplnit, ze sa zvacsej casti jedna o bezkorenove rastlinky ceratophyllum a pod, pripadne rastlinky, ktore maju namiesto korena rhizom, teda microsorium a pod. Ceratophyllum je dobre mat v akva aj pri starte nadrze, spotrebovava dusicnany, podobne ako plavajuca pistia.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina cantonensis sp. Crystal Red

Príspevok od používateľa Milos »

Po dva a pol roku mnozenia a vyselektovania uz mnoho stovak horsie sfarbenych kusov, generaciu za generaciou, moja linia CRS/CBS/vlajkova lod mojich krevetkarii dnes vypada takto: ....cize je to dlhy proces :)
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina cantonensis sp. Crystal Red

Príspevok od používateľa Milos »

Na porovnanie, v maji 2013 vypadala ta ista linia takto (ziadna "nova krv" nebola odvtedy pridavana, rozdiel je len koli selekcii):
Obrázok
Obrázok
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina cantonensis sp. Crystal Red

Príspevok od používateľa MikelCRS »

No vidim tam crs a cbs spolu. Ako te teda s nimi je?

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina cantonensis sp. Crystal Red

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Pridavam video natocene v prirodnom prostredi caridina cantonensis crystal black. http://m.youtube.com/watch?v=nafwnMMMsHc vzhladom na to ze tam voda tecie a je tam chladne a dazdive pocasie si myslim ze k tymto krevetkam je ohriecac zbytocny.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina cantonensis sp. Crystal Red

Príspevok od používateľa Denis »

Milos tak mas moju pochvalu, naozaj vidiet dost velky rozdiel medzi tymi fotkami. Ak by si chcel vyssie triedy, tak ti podarujem par red bee SSS.

Mikel kukni toto, teplota ovzdusia v ich prirodnom prostredi:

V prirodzenom prostredí dochádza k rozmnožovaniu iba počas dažďovej sezóny a samica má počas tejto sezóny v závislosti od lokálnych špecifík mladé 1 až 3 krát. Vlhká sezóna odpovedá jarnému obdobiu - mesiace marec až máj. V tomto období je veľa zrážok, oblačné počasie a značne rozkolísané teploty. Teplotné priemery pre Hong Kong sú nasledovné :

Mesiac Priemerná teplota vzduchu
Jan 16.5-22.6°C
Feb 17.0-22.9°C
Mar 19.2-24.4°C
Apr 21.8-27.0°C
May 24.1-28.9°C
June 26.2-32.2°C
July 26.8-32.4°C
Aug 26.8-32.1°C
Sep 25.8-31.1°C
Oct 22.7-29.8°C
Nov 19.8-24.1°C
Dec 16.9-23.2°C

Teplota vody v tokoch sa pohybuje od 15℃ do cca 22℃ (zo zdroja http://www.greenpower.org.hk/river/eng/data_tc.asp nie je celkom jasné, či ide o priemer, alebo nejaké konkrétne meranie), pH od 6.80 do 8.01.

pisal to nas kamos feri, web wiki http://wiki.goodplace.eu/index.php?titl ... antonensis

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina cantonensis sp. Crystal Red

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Toto som cital ze sa rozmnozuju pri ochladeni. A preto by sa mala voda menit za o nueco chladnejsiu. A tak to aj spomali oteplovanie v lete.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina cantonensis sp. Crystal Red

Príspevok od používateľa Milos »

Je mozne, ze pocas obdobia dazdov reaguju skutocne na ochladenie. Ale tiez moze ist o zmenu KH. Dazdova voda nema v sebe privela mineralov, takze znizuje KH. Pokial ich my drzime pri minimalnom KH cely rok, mali by sa cely rok tiez mnozit, bez ohladu na teplotu (??????????????)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina cantonensis sp. Crystal Red

Príspevok od používateľa Denis »

Davnejsie som pisal s Novinom o podporeni parenia a presne mi napisal, ze krevetkam ked sa nechcu parit mam dat pri vymene vody studensiu vodu. Aby teplota vody v krevetkariu klesla z beznej teploty na 17-18°C po dobu par hodin. Nie je to nic nove v oblasti akvaristiky, bezne sa to robi panciernikom pre vyvolanie trenia. Milos to ze mame stale nizsie alebo nulove KH asi nase krevetky nijak nestimuluje k pareniu si myslim, kedze su od malicka v takom nizkom KH chovane, kolisanie je takmer nulove. U mna sa ale ani nizsia teplota neosvedcila pri vymene vody.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina cantonensis sp. Crystal Red

Príspevok od používateľa Milos »

Zapamatam si to. Ak sa mi bude niekedy zdat, ze sa nic moc nedeje, skusim to. Zatial sa mi vsak vzdy mnozili, jediny faktor, ktorym som upravoval rychlost je potrava. Ake mnozstvo a kolko bielkovin, to rozmnozovanie ovplyvnuje tiez.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina cantonensis sp. Crystal Red

Príspevok od používateľa Denis »

Milos napísal:Ake mnozstvo a kolko bielkovin, to rozmnozovanie ovplyvnuje tiez.
ako to myslis? skus vysvetlit pls

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina cantonensis sp. Crystal Red

Príspevok od používateľa Milos »

Treba dobre krmit, aby sa dobre mnozili. Rozmanita a vyzivna strava :) Nie je v tom ziaden zvlastny trik. Ja napr. krmim tak, aby v avariu prakticky non-stop mali nieco menej kaloricke, zelene "na zahryznutie" (zihlava, morusa, lipa, jasen, jelsa, hruska....), kazdy den nejaka bezna rastlinno-obilno-zivocisna zmes (na tejto baze je produkovana vacsina beznych krmiv, meni sa len zafarbenie a nazov) a obcas nieco vyslovene "masite": rozpucena kotulka, uvarena gupka...
No a treba mnozstvo ustriehnut tak, aby sa im dostavalo dost potravy a zaroven neboli prekrmene, co potom moze sposobit problemy so zvliekanim.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina cantonensis sp. Crystal Red

Príspevok od používateľa Denis »

nuz ja mam take dni ked im len nasypem ako sliepkam dake vlocky nadrobno pomrvene a utekam za starostami... a preto aj teraz akoby utalo s nimi a nosi mi len par samiciek. ale zihlavu sa snazim kazde tri dni davat, listy dubu, buku a sistice maju v akva stale. aj mach im zacal rast konecne ako som vyhodil led pasy a dal neonove osvetlenie T5 nad kazde akva. ale celkovo mam pocit, ze krevetky maju dajaky utlm u mna...

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina cantonensis sp. Crystal Red

Príspevok od používateľa Milos »

U CRS vacsinou nosi len ista cast samiciek. Nikdy som nemal stav, ze by nove vajicka nosili hned par dni po vyliahnuti predoslych. Naopak, vzdy im to trva par tyzdnov. Takze povedzme, ze ak mi na populaciu 100 dospelych nosi v jendom momente zaroven (hrubym odhadom) 20 samiciek, pokladam to za maximalny mozny stav, vrcholnu kondiciu :)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina cantonensis sp. Crystal Red

Príspevok od používateľa Denis »

Ja som uz zazil aj tak, ze hned ako odnosila CRS samicka male, tak do tyzdna sa zvliekla a zacala opat nosit vajicka. som si myslel, ze je to mozne len pri neocaridinach. ale povedzme si na rovinu zazil som to asi 2x :) mozno viac, ale to sa neda velmi odsledovat pri vela samickach v akva.

DevilsNR
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 06:42
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina cantonensis sp. Crystal Red

Príspevok od používateľa DevilsNR »

No ja som už od septembra nevidel nosiacu samičku. Vtedy som z dvoch menších(cca 35L, dno shirakura) akvarií prelovil všetky väčšie kusy(asi 50) do jedného váčšieho(80L, akadama). V tých menších nosili pravidelne a teraz nič. Mohlo by to byť tým že akva je v miestnosti bez okien tj. netvoria sa riasy alebo jeho nedostatkom neprichádza k dostatočnej stimulácii na množenie?
Ďalšia vec chcel som vedieť pri akej veľkosti prelovujete prírastky do iných nádrží avšak zaskočil ma Miloš v inej téme keď napísal že v nádrži asi ako moje menšie má aj vyše 100ks. Zaujímalo by ma ako je tá nádrž zariadená, čo filtrácia? Mne pri podobných množstvách došlo k zastaveniu rastu populacie.
Chov: CRS,CBS,Tibee, Taiwan,Sakura red, orange, schoko, black, yellow, Black&Blue, white pearl,blue dream, blood mary, c.japonica, c.gracilirostris

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina cantonensis sp. Crystal Red

Príspevok od používateľa Milos »

Mozno bude problem v chybajucom osvetleni, ako vravis. Denis mi raz spominal, ze mal podobnu skusenost, bez svetla sa im nedarilo.
K tvojmu dotazu: Ok, az si najdem na to troska cas, zalozim temu v "Vase krevetkaria".
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina cantonensis sp. Crystal Red

Príspevok od používateľa Denis »

U mna jednoznacne stimuluje bezne denne osvetlenie mnozenie krevetiek. A teraz ked je skoro tma, tak pozorujem menej nosiacich samiciek.
V jednom akva na spodu stojana, kde je najvacsia tma som spravil osvetlenie a krevetky hned zacali nosit do mesiaca vajicka. Aj mlade prezili vdaka riasam.

Inak ja som v 50l akva mal cca 250ks malych 1cm :) ale to som uz tu dade pisal...

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných