Krizenie roznych variet

Všetky krevetky rodu Neocaridina (Sakura, Chocolate, Bloody Mary a iné)
Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Vir 50l

Príspevok od používateľa viridis »

Dnes jedna modrá neocaridina, čo mám od novembra, cupitá po dne s vajíčkami. Som fakt zvedavý, ako bude vyzerať potomstvo, keďže oplodnená bola jediným samcom neocaridiny v akváriu, a to červeným.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Vir 50l

Príspevok od používateľa viridis »

Druhá možnosť. Kúpil som na burze 4 modré neocaridiny. Avšak nevyberal som si sám a ukázalo sa, že to sú samice. Ale u mňa tie modré farby sú dosť mdlé, takže týmto krevetkám neprikladám dôležitosť. Šupol som k nim samca od červených neocaridin a uvidime, čo bude z potomstva. Primárne je to akvárium pre tigre, neocaridiny sú tam len pre srandu a budú kruto selektované. Beriem však vajíčka u neocaridiny ako dobrý signál, že akvárium je cca 7 týždňov od založenia ako tak zastabilizované.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Vir 50l

Príspevok od používateľa mosfet »

Už rozumiem. Tak čakáme na foto potomstva a držím palce aby z toho bolo niečo zaujímavé. 8-)

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa mosfet »

Pokus začína - do akva som pred týždňom dal zopár Red cherry a teraz mi priniesli Yelow fire. Čoskoro sa stretnú a uvidíme čo vznikne.
O ďalšom vývoji vás budem informovať.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa Milos »

Pocitas ale s tym, ze vysledky budu pravdepodobne nie prilis zaujimave?! :)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

plautus
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 20 Dec 2014, 21:45
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa plautus »

Prečo? Nemal by sa postupom času teoreticky dopracovať k oranžovým krevetkám? Neviete niekto o nejakom článku ohladom genetiky farieb u krevetiek? Prípadne o tom ako sú u nich tvorené farby. Čím odbornejšie tým lepšie vďaka :)

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa Milos »

Vtip je v tom, ze UDAJNE genotyp zltej krevetky je divoky na lokusoch (usekoch DNA) zodpovednych za cervene sfarbenie a naopak genotyp cervenej neokaridiny je divoky na lokusoch zodpovednych za zlte sfarbenie. Pri krizeni tak dostaneme vacsinou krevetky, ktore maju na oboch lokusoch cast divokych a cast zmutovanych (cervenych resp. zltych) alel. Kedze divoke su vacsinou dominantne, vysledna krevetka bude mat divoke sfarbenie. Pravdepodobne a tiez podla man zalezi na tom, aka bola intenzita sfarbenia rodicov, minimalne pokial ide o cervenu.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa viridis »

Trocha sa toho da tiez vydedukovat z "rodostromu" neocaridin http://krevetkari.sk/viewtopic.php?f=7&t=116
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa mosfet »

Veď som napísal že to je pokus, takže uvidíme.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa Milos »

Hej hej a ja som ti za ten pokus vdacny, sam sa tesim ako to dopadne.
Naposledy upravil/-a Denis v 13 Jan 2015, 17:26, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Pravidlá diskusného fóra, bod.: 9. Necitujte posledný príspevok. Ak chcete citovať, tak len konktrétnu časť.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa viridis »

V pohári s modrou neocaridinou (spárenou s červeným samcom) nosiacou vajíčka sa objavili malilinké krevetky. Samica stále nosí vajíčka, avšak je tam už aj minimálne 4-5 mladých.
Zaujímavé. Ak dobre rátam, dnes je to 25.deň. Krpaté vyzerajú zatiaľ byť bezfarebné alebo červené. Avšak ešte sú veľmi drobné.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa Milos »

Super viridis, daj vediet ako budu vypadat neskor.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Fko
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 28 Okt 2014, 22:09
Bydlisko: BA, PK
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa Fko »

viridis napísal:V pohári s modrou neocaridinou (spárenou s červeným samcom) nosiacou vajíčka sa objavili malilinké krevetky. Samica stále nosí vajíčka, avšak je tam už aj minimálne 4-5 mladých.
Zaujímavé. Ak dobre rátam, dnes je to 25.deň. Krpaté vyzerajú zatiaľ byť bezfarebné alebo červené. Avšak ešte sú veľmi drobné.
V akom velkom pohari (objem) robis tento pokus?

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa viridis »

Veľký pohár od uhoriek, cca 4 litre vody ? (Cez víkend som ich ale premiestnil do samostatného akvária, čakal som len kým sa vyliahnu mladé, nechcel som veľmi presúvať samicu, kým ešte nosila vajíčka.)
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa Milos »

viridis, ako to pokracuje? ako sa dari malym krizencom?
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa viridis »

Boli premiestnené aj matkou do samostatného akvária. Nechcel som ich nechávať v malom objeme 4l. Akvárko o ktoré sa jedná je úplne bez techniky, len malá vrstva už predtým používaného substrátu (tuším aquaclay), pár dubových listov a šištíc, zo 3 rastlinky v črepníku. Posledne, čo som sa ich snažil nájsť, som videl asi 4 červenkasté kúsky na rastlinách. Ostatné môžu byť ťažko pozorovateľné po dne a listoch. Som zvedavý koľko ich finálne prežije a dorastie do dospelosti. Dospelé modré samice prenos nezvládli veľmi dobre. :( Uhynuli 2 zo 4. Pravdepodobne problém pri zvleku. Možno aj ešte blbé parametre vody vyplývajúce z krátkeho zábehu nádrže.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Mirko1A
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 12 Feb 2015, 12:11
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa Mirko1A »

Zdravím, prosím o názor:
v mojom krevetkáriu http://www.krevetkari.sk/viewtopic.php?f=18&t=137
chovám zmes neocaridín red cherry, yellow a rili. bez triedenia, čiže medzi červenými sú aj bledšie a pod.
Prednedávnom som zaregistroval medzi potomstvom zopár krevetiek, ktoré majú zvláštnu farbu - do zlato - bledo hnedej, každopádne, odlišnej od bezfarebných, resp. slabo červených.

Môže to byť už napôvodnejšia divá forma, alebo je to kríženie červenej+žltej, resp. žltej+rili?
Dá sa očakávať, ak ich premiestnim do samostatného akva, že si potomstvo túto farbu udrží?
Vyzerá to veľmi pekne, každopádne je to odlišné od nudnej a omniprevládajúcej červenej formy.

prikladám foto, i keď možno tam to tak nevynikne ako v skutočnosti (na foto sú aj "rodičia" - červené, bledé, žlté a rili. vďaka za názor.

p.s. denis, ak som to dal do zlej témy, prosím presuň
P1000707zlata2.jpg
Naposledy upravil/-a prasan v 16 Júl 2017, 21:59, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Foto do príspevku.

Mirko1A
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 12 Feb 2015, 12:11
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa Mirko1A »

druhé foto (prečo iba 200kb je povolená veľkosť? v akva je 300 myslím
P1000706zlata1.jpg
Naposledy upravil/-a prasan v 16 Júl 2017, 22:00, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Foto do príspevku.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa Milos »

Ano, to je divo sfarbena krevetka. Je to najcastejsi produkt krizenia roznych variet u neokaridin. Je dokonca dost mozne, ze po generaciach zacnu v tvojom akvariu prevazovat.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa viridis »

Hlásim, že po mesiaci majú potomkovia modrej samice a červeného samca asi 1cm, všetkých 15-20 kusov je červených. Niektoré výraznejšie, iné menej, je to však červená.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 10 neregistrovaných