Experiment

Všetky krevetky rodu Neocaridina (Sakura, Chocolate, Bloody Mary a iné)
Napísať odpoveď
Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Experiment

Príspevok od používateľa IringPalo »

Pani dost bolo dohad, reci, domnienok...
Rozhodol som sa urobit experiment.
Nadrz: 0,7 l zavaraninovy pohar
Dno: 1 vrstva mixu (zabehnute: valceky, substrat pro, eheim substrat, nezabehnute: valceky, substrat pro, eheim substrat v pomere 2/1)
Voda: z velkeho krevetkaira
Flora: 1x pistia stratoides
Fauna: 1x samica n. davidi, 3x samec n. davidi

Ciel:
pozorovat spravanie - ci krevetky preziju, za akych podmienok su schopne zivota, ci sa spravaju inak v malom priestore ako vo velkom atd.
rozmnozovanie - vybral som samicu s velkym sedielkom, v blizkej dobe by mala mat vajcia. budu stacit traja samci na oplodnenie, donosi vajcia? ako prebieha zhadzovanie vajec? (vo velkom akvarku ked su samice podobne alebo jedna konkretna je vidno iba sporadicky sa to odledovat neda) Kolko mladych samica donosi? Aka je umrtnost mladych jedincov?

Uvidim ako to vypali. Budem si o experimente viest dennik, tak ako to robim aj o akvariach a ak nieco dolezite zistim, urcite dam vediet. Ak vsetko pojde podla planu, pocitam ze by mal trvat aspon pol roka.

V co dufam:
krevetky je mozne odchovat v pohari
v pohari prezije viac jedincov ako v akvariu s rybami
odchovom v pohari je mozne regulovat rodicov
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Experiment

Príspevok od používateľa viridis »

Mal som 4 samice a 1 samca. Samec oplodnil uspesne samice a aj donosili vajcia. Umrtnost bola minimalna. Pocet mladych cca 30. Mozno viac.
Inak, nic proti pokusom, avsak doprial by som im aspon velky zavaraninovy pohar od uhoriek. (4,5l) ;) To mam osvedcene, ze sa da pouzivat ako karantena / provizorna nadrzka.
Necely liter sa mi zda byt fakt dost malo pre 4 krevetky na dlhodoby pobyt.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Experiment

Príspevok od používateľa IringPalo »

tiez som nad velkym poharom premyslal, neviem ale ci sa bude dat vsetko dobre pozorovat v takom velkom. prekvapilo ma, ze jeden samec stacil oplodnit jednu samicu. bol som v tom ze samica potrebuje viac samcov, aby vsetky vajicka boli oplodnene.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Experiment

Príspevok od používateľa Hryzo »

7dcl je malo ... raz som dal jednu malu krevetku do 3dcl pohara plneho machu a do tyzdna odisla ... takze tiez odporucam vacsi 4-litrak .. a najlepsie aspon tyzden zabehnut so zabehnutym matrosom a nie hned davat krevetky ... potom to bude skreslene podla mna .. myslim vpozorovania
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Experiment

Príspevok od používateľa IringPalo »

ten pohar vymenim. som inak zvedavy ci ,, nezabehnuta,, nadrz znamena, ze krevety zabije dusik alebo to znamena nieco ine. dal som na tak maly objem vela filtracneho media, skoro polovicu filtra ktory filtruje 30l akva. valceky a ostatne media su original uplne biele, tieto su uplne hnede.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Experiment

Príspevok od používateľa IringPalo »

Po mojej katastrofe som zrusil aj pohar kezde prva krevetka tam zdochla - daval som tam nevedomky zlu vodu z velkeho akvaria. Restartoval som nanovo male akvarium, ktore ostalo iba s dnom a plavajucimi rastlinami, stala sa z neho experimentalna nadrz a zaroven chovna. Kedze som sa nedozvedel ci sa krizia neocaridina davidi a palmata green, od kiLLta Tomasa som si doniesol pat krasnych mega samic plamata a hodil som k nim dvoch cherry samcov. Samice sa zvliekaju, maju obrovske sedielka ale parenie neprichadza. Trocha sa aj obavam aby neuhynuli kvoli tym vajickam, preto mozem konstatovat ze sa tieto dva druhy neparia. Tomas mi hovoril, ze svojim palmatam hodil aj nejake samice yellowky, co som videl na vlastne oci a tak isto k pareniu nedoslo. Je to viac menej ista vec. Tymto experiment ukoncujem a pojdem si po samcov palamata. Ak po vhodeni samcov v kratkej dobe nastane parienie, povazujem to za evidentny dokaz. Slunce v dusi!
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Experiment

Príspevok od používateľa IringPalo »

Ako som predpokladal, po vhodeni samcov palmata, do 24 hodin uz je oplodnena prva samica a ma vajicka.
Ak si to zhrnieme, 5 samic palmaty a dva samce cherry boli spolu skoro mesiac, pricom samice som doniesol domov s velkymi sedielkami, prirpavene na parenie. Napriek tomu k pareniu nedoslo. Po vpusteni samcov palamata, doslo k parieniu do 24 hodin. Mozno teda skoro s istotou konstatovat, ze tieto dva drhy sa neparia.
Vsimol som si inu zaujimavu vec, ze samica sa pred parenim zvliekla. CO by nebolo az tak cudne, lebo sa to vsade popisuje, ide skor o nacasovanie toho celeho. Doteraz som to chapal tak, ze samica so sedielkom rastie, kym jej nie je pancier tesny, potom sa zvlecie, pusti feromon, nastane parenie a je to. Toto co sa stalo u mna skor vyzeralo tak, ze samice sa aj ked pripravene na parenie bez samcov nezvliekali. Akonahle prisiel samec, samcica sa zvliekla a sparila sa. Cize samotne zvliekanie asi nebude podmienene iba rastom ale podiela sa na tom aj nejaky faktor parenia.
Dalsia zaujimava vec, ktoru som si na palmatach vsimol je, ze spolu samice zapasia. Doteraz som si to na inych krevetach nevsimol. Taktiez samica od seba odohanala samca nozkami.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Experiment

Príspevok od používateľa IringPalo »

K tejto teme sa vraciam po dlsej dobe, o dost mudrejsi. Temu parenia davidi a palmat som prebral s krevetkarom na slovo vzatym, panom Libusom alias Krevetkusom. Moj predosly experikent kedy sa spolu neparili mal nespravny zaver. Nove vedomosti ktore mam su ze tieto druhy sa paria akurat jednotlive dve skupiny sa medzi sebou nemusia. Dnes mam nadrz povodne s palmatami kam som hadzal vyradene cervene a orange sakury a po roku vidim ze sa nozaj paria a tie hybridy su jednoducho neskutocne. Tvar tela hkavne hlavy sa nepodoba na ziadneho z rodicov ale je osobity a krevety su tak velmi zaujimave. Mam uz vacsie samice s ktorymi by som sa rad pochvalil ale zial fotak sa rozhodol neist a mobilom to neodfotim. Kym som sa tym nezacak zaoberat, ani som netusil aky husarsky kusok sa mi nevedomky podaril a co mi plava v nadrzi.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Experiment

Príspevok od používateľa Milos »

Daj tie fotky asap! :)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Experiment

Príspevok od používateľa IringPalo »

IMG_20161112_130418~2.jpg
Ta najsamlepsia samica velka zdochla. Tieutanty maju velmi divnu neurcitu farbu a je pre ne typicke ze maju biele nohy takze to pekne vyzera ked zeru ako s tymi chnapkami naberaju. Mam trocha pocit ze tie mutanty bud maju nejaku chorobu alebo nieco lebo pancierik maju prosto taky divny. Je ich tam uz vela kazdopadne. atial jedna nie najlepsia foto ale mobilom to je tazke.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Experiment

Príspevok od používateľa Milos »

tie krizence su plodne, mnozia sa?
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Experiment

Príspevok od používateľa seic »

IringPalo napísal: Mam trocha pocit ze tie mutanty bud maju nejaku chorobu alebo nieco
ta samicka na fotce se zacina vzdalene podobat tomu tygrovi z naseho "oblibeneho" clanku o chorobach krevetek ;)

2. Bacterial infection, mozna pripadne 5. Muscular Necrosis
https://www.shrimpcorner.co.uk/blog/pos ... treatments

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Experiment

Príspevok od používateľa IringPalo »

aj by som s tym suhlasil, lebo tieto krizence zacali padat jeden po druhom. neviem preco, a zda sa mi ze len tie. palmaty sa drzia, su v rovnakej nadrzi, aj neocaridiny. aspon to je moje tusenie.
inak su to pekne krevety, maju zaujimavy tvar tela, ale ta ich farba mi pripomina slimaky co mam ked su v kyslej vode a odvapnuje sa im ulita. bleda, osarpana atd....

zatial je to prva generacia takze neviem ci sa mnozia a asi sa toho ani nedoziju, ak to takto pojde dalej. mam este taky dojem, ci im nevadi urcity parameter vody. totiz mohlo sa stat take, ze vzdy dochli uz ako male a tak som ich ani nikdy nevidel. potom som mal obbdobie ked mi vystupila PH a tak sa jednej generacii podarilo prezit do vacsich rozmerov. potom som si to PH vsimol a zacal to znizovat a tym sa zacal ich koniec.... neviem. kupil som si mikroskop na mobil, tak sa tesim na najblizsiu mrtvolku a zacnem sem hazdat fotky alebo videa z mikroskopovania. :)

skusim ich v buducnosti krizit este vo zvlast nadrzi.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 8 neregistrovaných