Chow taiwanov bez hybridov.

King Kong, Panda, Blue Bolt, Red Bolt, Wine Red, Red Ruby a ich hybridy
Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Chow taiwanov bez hybridov.

Príspevok od používateľa Milos »

Vseobecne sa ma za to, ze taiwanov je lepsie odchovavat krizenim s hybridami, pretoze mlade maju slabsiu vydrz, ak su obaja rodicia taiwan.
Zozo pritom chova a odchovava taiwanov v populacii, kde ziaden hybrid nie je...
Takze zozo:
1.) Ake velke mas akvarium?
2.) Kolko tam mas rastlin / rias?
3.) Ako rychlo sa ti mnozia?
4.) Aku velku mas populaciu?
Dik za odpoved :)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
zozo
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 21 Mar 2015, 19:14
Bydlisko: Dražkovce pri Martine
Kontaktovať používateľa:

Re: Chow taiwanov bez hybridov.

Príspevok od používateľa zozo »

Krevetáriá sú o čistom objeme zhruba 60 litrov. Sú stredne osadené rastlinami a zhruba po ôsmich mesiacoch po založení sa prestali úplne riasiť. Zo skúseností mám pocit, že sa množia stredne rýchlym tempom, pričom v zime sa nemnožia takmer vôbec. Nosiť začínajú znovu skoro na jar. Jedno krevetárium beží už tretí rok a druhé o rok menej... Populácia v každom z nich sa pohybuje zhruba od 200 až 300 ks. Musím možno ešte podotknúť, že pôvod všetkých Taiwaniek je výlučne u Denisa a nikdy som jedincov nemiešal od iných chovateľov...Keď zmenším fotky, tak prispejem.

Používateľov profilový obrázok
zozo
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 21 Mar 2015, 19:14
Bydlisko: Dražkovce pri Martine
Kontaktovať používateľa:

Re: Chow taiwanov bez hybridov.

Príspevok od používateľa zozo »

Ešte sľúbené fotky...
P_20160612_153256.jpg
P_20160612_154114.jpg
0_20161230_134601.jpg
0_20161230_134626.jpg
0_20161230_134639.jpg
Naposledy upravil/-a prasan v 16 Júl 2017, 22:08, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Foto do príspevku.

Používateľov profilový obrázok
macadlo
Príspevky: 507
Dátum registrácie: 05 Jan 2016, 07:34
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Chow taiwanov bez hybridov.

Príspevok od používateľa macadlo »

Zozo parada moc pekne to mas. A tie pocty taiwanov ze 200-300 kusov to ja mozem len snivat. Klobuk dole.
CRS, SCR, PRL Benibachi, PRL Akaebiosato, Taiwan Bee red, Ebi Tengu Red Galaxy Pinto, Topaz Blue, Green Jade a Sakura Red, Calceo

Používateľov profilový obrázok
zozo
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 21 Mar 2015, 19:14
Bydlisko: Dražkovce pri Martine
Kontaktovať používateľa:

Re: Chow taiwanov bez hybridov.

Príspevok od používateľa zozo »

Ďakujem, ale keď sa to zlomí, tak to začne ísť "samé". Ja som mal strašne veľa neúspechov...je to beh na dlhú trať, ale netreba to vzdávať...! Je to krásny koníček.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Chow taiwanov bez hybridov.

Príspevok od používateľa Milos »

....z toho co pises sa mi zda, ze nie len ze je mozne ich odchovavat v cisto taiwan populacii. ale je to aj lepsie. ja mam akvarium cca 40 L cisty objem, podmienky maju dobre, lenze taiwanov pramalo a myslim si, ze z dvoch dovodov:
1.) taiwan gen tam je prilis rozriedeny
2.) taiwany maju pomalsi rast/vacsie naroky na potravu, takze tie stovky CRS a CBS im skratka prilis ujedaju.
...takze mozno aj za cenu toho, ze prezije menej mladych, do dospelosti sa stale dostane viacej jedincov (a rychlejsie), ak im nebudu konkurovat CRS (?)
Urcite si mi nasadil chrobaka do hlavy! :)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Chow taiwanov bez hybridov.

Príspevok od používateľa seic »

po dlouhe dobe nove zajimave tema ;)
Milos: dostatek potravy pro mlade ma uz davno reseni pouzivane XY profi chovateli - praskove krmeni ... dostane se na kazdeho, podpori se dalsi prirozeny zdroj potravy - biofilm... samo za vsechno se plati - vetsi riziko prekrmeni (je potreba davat pozor), casteji cistit filtr ( feedback od uzivatelu na foru u GT), namnozi se i dalsi obyvatele AQ - sneci + mikrofauna ...
k tematu - k zvyseni pravdepodobnosti TB genu jsem pred generaci F2 vytridil vsechny non-TB samce z AQ... podle pomalehu rustu F2 generace - 4 mesice pryc a az na vyjimky je vetsina stale viditelne mensich nez byly jejich rodice - tipuji, ze to melo vyznam... a samo tim padem po 4. mesicich od narozeni stale cekam na prvni nosisi samici... :)
kdyz ale vidim tady na foru zminovane problemy s odchovem mladych i na Benibachi Soil... :shock: s Akadamou to bude beh na dlouho trat... mym prozatimnim nejvetsim uspechem je, ze v AQ se objevily cisti TB, ale neprezily... takze Vam ostatnim tise zavidim a mam co dohanet...

Používateľov profilový obrázok
zozo
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 21 Mar 2015, 19:14
Bydlisko: Dražkovce pri Martine
Kontaktovať používateľa:

Re: Chow taiwanov bez hybridov.

Príspevok od používateľa zozo »

Áno Miloš, pre zvyšovanie populácie zaiste stojí za zmienku spoločný chov s hybridmi. Osobne si však myslím, že tadiaľto cesta nevedie pokiaľ niekto chce odchovať skutočne kvalitnú vetvu s čisto Taiwan génom. Podotýkam ale, že tento názor nechcem podsúvať ostatným chovateľom ako všeobecne platnú platformu. Zaiste je možné odchovať kvalitných jedincov aj krížením rôznych foriem...Samotný chov a odchov Taiwanov nieje vo svojej podstate nijako zvlášť náročný, pokiaľ si chovateľ osvojí niekoľko veľmi podstatných pravidiel a dodržiava ich. Bagatelizácia sa dokáže častokrát kruto vypomstiť...Nerád by so dákym spôsobom globalizoval podmienky chovu, nakoľko sa chovateľa od chovateľa niekedy výrazne líšia...ale určite by som ich na tvojom mieste rozdelil.

Používateľov profilový obrázok
zozo
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 21 Mar 2015, 19:14
Bydlisko: Dražkovce pri Martine
Kontaktovať používateľa:

Re: Chow taiwanov bez hybridov.

Príspevok od používateľa zozo »

Áno, práškové krmivá majú veľa výhod, mimo iného aj dostupnosť menším krevetkám. Sám mám asi 10 druhov a som spokojný. Plus samozrejme pevné. Kŕmim dva krát denne, cez deň mix dvoch práškových pokrmov a na noc mix troch až štyroch druhov pevných. Jeden deň hladovka, obvykle v deň výmeny vody. Samozrejme, všetko veľmi striedmo, s ohľadom na viaceré faktory...Myslím si, že rozmanitá a často obmieňaná strava je jeden zo základov úspechu. Samozrejme vzhľadom na osobné možnosti aj dôsledná a"nemilosrdná" selekcia...

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Chow taiwanov bez hybridov.

Príspevok od používateľa seic »

zozo: se s tim krmenim budu muset inspirovat... ;) ne vazne, o mensi pohyblivosti mladych Caridin po vylihnuti a tim padem "nedostatku krmiva" v blizkem okoli toho uz bylo napsano habakuk... a jak jde videt, "profici" tim praskovym vubec nesetri ... :)

https://youtu.be/cEEMib-Ygxs?t=30s

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Chow taiwanov bez hybridov.

Príspevok od používateľa Milos »

Praskove krmiva problem s rastom mladych tajwanov nijak moc neriesia, pretoze podporuju tiez rast mladych CRS a hybridov....ktore ale rastu rychlejsie, vacsie budu malym taiwanom viacej ujedat a sme zasa na zaciatku. A kedze akvarium ma nejaku hranicu, za ktoru sa uz viacej krmit neda, myslim ze je nakoniec dost mozne, ze najlepsie je proste odstranit konkurenciu hybridov a CRS.

....hlavne ale cele roky pocuvam na internete o tom, ako je mnozenie taiwan X taiwan skoro nemozna zalezitost a potom bum, vidim zozove fotky.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
zozo
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 21 Mar 2015, 19:14
Bydlisko: Dražkovce pri Martine
Kontaktovať používateľa:

Re: Chow taiwanov bez hybridov.

Príspevok od používateľa zozo »

Miloš veď som ti nakoniec napísal, že by som ich na tvojom mieste rozdelil...Práškové krmivá áno, ale striedmo s ohľadom na veľkosť populácie, samotné zloženie krmiva, filtráciu, teplotu vody, apetít krevetiek atď...Mám jedno také "dojazdové" akvárium ktoré som pôvodne chcel rušiť už zhruba pred 2 rokmi. Dával som tam Taiwany ktoré nespľňali moje predstavy. Sú tam tetry tak v podstate ako krmivo. Je tam vodovodná voda bez akejkoľvek úpravy s katastrofickými parametrami. Asi sa vám to príliš nebude pozdávať, ale čuduj sa svete, Taiwany sa tam začali množiť. Samozrejme z vajíčok ostane možno 2% ostatné likvidujú spoľahlivo tetry. Ak najdem foto, prispejem. Miloš už dlho mám preto pocit, že to čo som kedysi pokladal za dôležité pri chove Taiwanov, dôležité vôbec nieje. Naopak skôr iné veci....

Používateľov profilový obrázok
zozo
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 21 Mar 2015, 19:14
Bydlisko: Dražkovce pri Martine
Kontaktovať používateľa:

Re: Chow taiwanov bez hybridov.

Príspevok od používateľa zozo »

Našiel som aspon jednu fotku...
0_20161230_135215.jpg
Naposledy upravil/-a prasan v 16 Júl 2017, 22:09, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Foto do príspevku.

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Chow taiwanov bez hybridov.

Príspevok od používateľa seic »

zozo: ten substrat je nejaky aktiv nebo neco ala Rataj Profi Soil/liapor? neni jednou z tech podminek dobre zabehle, spise bych ale pouzil slovo zrale/vyzrale akvarium... tedy AQ bezici strelim ... +1 rok...

Používateľov profilový obrázok
zozo
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 21 Mar 2015, 19:14
Bydlisko: Dražkovce pri Martine
Kontaktovať používateľa:

Re: Chow taiwanov bez hybridov.

Príspevok od používateľa zozo »

Seic áno, pomenoval si to úplne presne. Ide o perfektne zabehnuté akva., s viacstupňovou filtráciou, resp. predimenzovanou. Substrát je od Shirakury. Je už vyžitá. V minulosti som ho často používal. Nakoľko sa začal voziť ku nám ako prvý spolu s Amazoniou. Neskôr som prešiel k BeniBachi a skúšobne ku akadame.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: RE: Re: Chow taiwanov bez hybridov.

Príspevok od používateľa MikelCRS »

seic napísal:AQ bezici strelim ... +1 rok...
Cely cas bez osadky? Iba rastliny, pripadne kotulky?

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Chow taiwanov bez hybridov.

Príspevok od používateľa Milos »

zozo, ake tam mas parametre v tom akva s vodovodnou vodou?
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
macadlo
Príspevky: 507
Dátum registrácie: 05 Jan 2016, 07:34
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Chow taiwanov bez hybridov.

Príspevok od používateľa macadlo »

Podla mna je aj velmi podstatne mat v akvarku hned od zaciatku dost velku populaciu kreviet. Vsimol som si ze ked som mal start populacie len s par jedincami (cca do 10 kusov) akvarku sa nikdy moc nedarilo. Teraz vzdy zacinam v novej nadrzi s aspon 20 krevetami a je to o poznanie lepsie. Myslim ze by to malo platit aj u taiwanov len ked si clovek vezme cenu (teraz uz je to o dost lepsie nez cca pred dvoma rokmi ked bola cena 10-15 € za kus) tak moze byt problem kupit naraz 20-30 cistych taiwanov a preto si aj ludia zrejme tak oblubili ich chov s CRS a hybridmi.
CRS, SCR, PRL Benibachi, PRL Akaebiosato, Taiwan Bee red, Ebi Tengu Red Galaxy Pinto, Topaz Blue, Green Jade a Sakura Red, Calceo

Používateľov profilový obrázok
zozo
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 21 Mar 2015, 19:14
Bydlisko: Dražkovce pri Martine
Kontaktovať používateľa:

Re: Chow taiwanov bez hybridov.

Príspevok od používateľa zozo »

Je to tak, kúpiť pre "začiatok" zo 10 ks. je hazard. Tiež som to tak pár krát spravil a nedopadlo to dobre...Treba brať do úvahy, že krevetky sú živšie, aktívnejšie a ochotnejšie prijímajú potravu, keď sú vo väčšej komunite.

none
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 10 Jan 2017, 13:03
Kontaktovať používateľa:

Re: Chow taiwanov bez hybridov.

Príspevok od používateľa none »

Tá väčšia komunita je prospešná pre Taiwany, alebo sa to pravidlo dá priradiť ku každému druhu?

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných