Mini ráčik CPO - Cambarellus patzcuarensis orange

Najčastejšie chované druhy rakov a mini ráčikov u nás
Napísať odpoveď
Používateľov profilový obrázok
Jozef_L
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 01 Feb 2016, 11:18
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Mini ráčik CPO - Cambarellus patzcuarensis orange

Príspevok od používateľa Jozef_L »

Tento článok bude skôr snaha zachytiť môj osobný odchov tohto ráčika, tak to berte ako môj osobný denníček. :mrgreen:

Aj keď nie je stav akvária s "kostolným poriadkom", v tomto článku "denníku" chcem podchytiť vývoj potomstva ráčika s paralelným zábehom akvária a prípadným pokusom obmedzenia kanibalizmu.



Všeobecné zhrnutie o CPO:
Max. veľkosť: 4-5 cm (vrátane klepiet)
Vek: do 2 rokov (z niektorých zdrojov som sa dočítal že sa dožívajú iba 18 mesiacov)
Správanie: skôr pokojné, pri nedostatku potravy môže byť nebezpečný pre menších obyvateľov akvária. Aj keď moja osobná skúsenosť je že aj pri dostatku potravy nepohrdnú poterom práve rozplávaných prísavníkov, ktorý sa im "motajú" pred nosom :D
Optimálna teplota vody: 15 - 24 °C
Požadované pH: okolo 7,5 - 8
Celková tvrdosť vody: 8 až 18 ° DGH
Potrava: ako každý rak je i Cambarellus patcuarensis všežravec, ale s tým, že na rozdieľ od iných druhov rakov neloví iné rybky (ale keď už sa sami servírujú na švédsky stôl, tak si ďobnú) a aj voči akváriovým rastlinám je ohľaduplný, no napriek tomu možno odporučiť podávať mu tablety či mrazenú stravu s obsahom aj rastlinnej zložky. Všeobecne platí, že mladý rak, to znamená do veku približne šesť mesiacov, dáva prednosť živočíšnej strave bohatej na bielkoviny. Nepohrdne ani tabletami pre ryby žijúcimi u dna. Ako potravu mu možno podať aj nitenky, patentky, sparené žihľavy, svrčky, múčne červy, surové rybie mäso, šalát, akváriové slimáky, malé rybky, dážďovky. Tento druh ráčika je pokladaný za veľkého konzumenta okrúhliakov a predovšetkým ich ulít. Získava tak totiž vápnik ktorý je potrebný v dobe kedy sa zvlieka. Nevhodné je hovädzie a iné mäso z teplokrvných zvierat. Možno mu podávať aj ovocie či zeleninu a ako správny rak si pochutí aj na mŕtvolke rybky.
Z osobnej skúsenosti im moc nechutia krmivá pre cichlidy, ani granule pre botie. Krmivá pre krevetky im chutia, detto kotúlky poprípade som skúšal aj kúsky mrazeného pangasiusa. Rastlinné zvyšky moje raky neskrmujú, ich veľkosť je cca 3,4 - 4 cm, takže predpokladám, že ešte nemajú 6 mesiacov.
Rozmnožovanie: Cambarellus patcuarensis sa pári tak, že samček otočí samičku na chrbát a vloží spermie v blízkosti samičieho pohlavia.
Samička znáša vajíčka 24 hodín po oplodnenia, býva ich okolo 10 - 60 kusov a v jednej sezóne môže mať i niekoľko znášok. Nasledujúcich asi 14 - 30 dní (podľa teploty vody) potom nosí vajíčka podm telom. V tomto období je potrebné chovať sa k nej veľmi ohľaduplne, pretože poplašená samička často reaguje na stres a rušenie odhodením vajíčok. Ak sú vajíčka biele alebo nažltlé, znáška je oplodnená. Mláďata opúšťajú matku pri veľkosti 3 mm. Vyliahnuté ráčiky sú schopné reprodukcie už od 3 mesiacov veku.

Môj denníček:
Akvárium: cca 50 litrov
Filter: Trixie Aqua Pro M700 (niekedy dávno bol použitý v starších nádržiach, momentálne v ňom mám molitan a nešpecifikovaný druh siporaxu), k dispozícii mám ešte AQUAEL Filter FAN 2, jeho využitie časom zvážim podľa podmienok aké budú v akváriu.
Osvetlenie: 11W lampa, ktorú budem zapínať skôr sporadicky na pár hodín denne, viac menej len na kontrolu akvária.
Teplota vody: 23 stupňov (bytová teplota)
Voda:obyčajná vodovodná, tvrdá.
Stav akvária: Bez zábehu, aj keď to nie je správne.
Osádka: 1 ks samička CPO + slimáky Physa (snaha je o ich rozmnoženie a aby trochu podporili štart dusíkového cyklu + ako potrava, kŕmiť sa ich budem snažiť minimálne).


Deň 1 (utorok 16.2.2016)
V akváriu kde mám 5 týchto ráčikov som spozoroval, že samička má na sebe vajíčka.
Založil som akvárium (štvrk, voda, filter, osvetlenie) + aplikácia 30 ml biotopolu na stiahnutie chlóru pre istotu.
Čisto založené akvárium so slimákmi
Čisto založené akvárium so slimákmi



Deň 2 (streda 17.2.2016)
Aplikácia Easyštart (iba 5 ml). Kvapkovým testom som meral NO2. Hodnoty sú OK.
Do akvária som dal 50 ks slimákov Physa.
Samička s vajíčkami
Samička s vajíčkami
Na večer som umiesnil samičku do akvária.
Samička v novej nádrži
Samička v novej nádrži

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini ráčik CPO - Cambarellus patzcuarensis orange

Príspevok od používateľa Hryzo »

cisto zalozene akvarium ... riskujes ...
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
Jozef_L
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 01 Feb 2016, 11:18
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini ráčik CPO - Cambarellus patzcuarensis orange

Príspevok od používateľa Jozef_L »

Hryzo napísal:cisto zalozene akvarium ... riskujes ...
Viem že to vypadá ako risk, ale ja to nenechám zájsť daleko. Potreboval som len aby sa v akváriu začalo tvoriť NO2 aby som mohol pokračovať.

Deň 3 (štvrtok 18.2.2016)

Physy spravili svoju prácu a "kadia" o 106. V akváriu sa začalo tvoriť NO2. Farba testu nie je žltá, ale mení sa smerom k červenej.

Nemám porovnávací papierik, takže neviem presne povedať koľko ho tam je ale nie sú to žiadne vysoké hodnoty, ale nie je to už nula.

Pridal som do akvária taký krpatý filter Auqarel mini, má len kúštik molitanu, bude slúžiť len na mechanické čistenie ak bude v akváriu čosi plávať.
Prúd vody bude prechádzať najskôr okolo neho a následne dorazí až k Trixie M-700.

Trixie M-700 som rozobral a vybral z neho molitan, vysypal prepážku s guličkami na báze siporaxu. A prepážku a aj celý obsah kde bol molitan som vyplnil "guličkami" zo zabehnutej 405tky fluvalu z nádrže kde mám skaláre.
Dúfam, že to bude stačiť a takáto dávka NO2 udrží na žive baktérie a bude následne udržovať NO2 v nádrži na nule.

Dal som si dneska odstáť vodu,cca 20 litrov, ak to bude zajtra pri testoch nutné vymením podľa potreby. A ak nie, tak vymením cca 10% len kôli znižovaniu NO3, ktoré budú produkovať bakterky.

Používateľov profilový obrázok
Jozef_L
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 01 Feb 2016, 11:18
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini ráčik CPO - Cambarellus patzcuarensis orange

Príspevok od používateľa Jozef_L »

Deň 4 (piatok 19.2.2016)
Kontrola vody prebehla OK. NO2 = 0. Náplň frčí tak ako má.
Neviem to na isto, ale zdá sa mi že samička má vajíčok menej, čo ma trochu desí. 3 kusy majú čiernu farbu, ostaté sú ružové. Neviem či to tak má byť, ale dúfam že áno. Ešte som nevidel samičku žrať ani raz.
Zatial s výmenou vody počkám ešte 2 dni.
Zdá sa mi že asi prúdenie vody je dosť silné. Tak dúfam, že som nič nepokafral. Keď hej, tak sem s tým.

Používateľov profilový obrázok
Jozef_L
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 01 Feb 2016, 11:18
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini ráčik CPO - Cambarellus patzcuarensis orange

Príspevok od používateľa Jozef_L »

Deň 5 (sobota 20.2.2016)
Všetky vajíčka sú ružové. Na nejakej stránke som sa dočítal,že ružová značí neoplodnené vajíčka, takže môj pokus zastavujem.
Samičku vrátim nazad do spoločného akvária.
Samička s neoplodnenými vájíčkami
Samička s neoplodnenými vájíčkami

Používateľov profilový obrázok
Jozef_L
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 01 Feb 2016, 11:18
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini ráčik CPO - Cambarellus patzcuarensis orange

Príspevok od používateľa Jozef_L »

Dneska som ich prichytil Inflagrante.
Samička ktorá nosila oranžové vajíčka, ešte má zopár vajíčok.

Dúfam, že tentokrát už nestrielal naslepo :mrgreen:
Ráčiky inflagrante
Ráčiky inflagrante

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini ráčik CPO - Cambarellus patzcuarensis orange

Príspevok od používateľa Denis »

Jozef no ako? Kolko mladych si odchoval?

Používateľov profilový obrázok
Jozef_L
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 01 Feb 2016, 11:18
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini ráčik CPO - Cambarellus patzcuarensis orange

Príspevok od používateľa Jozef_L »

Stav bol taký že som mal 2 x samec a 3 x samica. V priebehu prvého cyklu 2 samice mali vajíčka neoplodnené, tretia ich nosila asi 2 týždne a postupne ubúdali.
Následne jeden samček uhynul. Nevidel som že by bol chorý, ale vyzerá to tak že ho zabil ten druhý, aj keď ten čo žije sa mi zdal byť menší. (Aspon co som čital tak by sa mali robit skupiny kde je jeden samec a x samic a skupiny preskladavať akonahle oplodní samicu.)

Teraz asi 2 týždne dozadu začala nosiť zase prvá samica cca od 4.4, dosť z vajec už zmyzlo, ale ešte pred par dnami ked som ju pozeral tak nosila asi 10 kusov.
Asi tyzden dozadu som vyhodil to biele dno co vidis (samica bola plne naložená vajickami), lebo som mu daval za vinu to že krevetky mi zhadzuju vajcia a zrejme zvyšovalo moc tvrdosť vody, pričom vstupna voda je extra tvrda, plus sem tam som akvarium hnojil Mg, N, K a Tenso coctailom. Plus sa akvárium hodne riasilo zelenou vlaknitou riasou, totižto pod štrkom bol asi 1,5 cm rašeliny a zrejme sa už začal uvolňovať čpavok (to dno tam bolo asi od začiatku roka). NO3 a NO2 su v akva nemeratelne.

Takže ešte som neodchoval žiadne, teraz by mohli byť prvé. Ale pri tej mojej tvrdej vode a bez osmózy som dosť skeptický. Vstupná voda má GH aspoň 20.
Musím ju dneska skontrolovať, len sa v plne zarastenom akváriu dosť zle hladá.


Vidím Denis že ich predávaš, to je tvoj vlastný odchov? Hodili by sa nejaké rady, parametre.

Používateľov profilový obrázok
Jozef_L
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 01 Feb 2016, 11:18
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini ráčik CPO - Cambarellus patzcuarensis orange

Príspevok od používateľa Jozef_L »

Ale po 2 tyzdnoch by malo byť vidno vivíjajúce sa mladé a to nie je, takže asi skor nie ako ano.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini ráčik CPO - Cambarellus patzcuarensis orange

Príspevok od používateľa Denis »

Jozef ja nemam este ziadne skusenosti s mnozenim. Predavam len preto, ze som kupil viacej kusov za dobru cenu, teda kupil som viacej kusov aby som mal lepsiu cenu. Myslim, ze aj ta cena za ktoru predavam (3,90e/ks) je dobra.

Momentalne ich mam v 200 litrovom akvariu, je tam hodne kamenov, ukrytov umelych, ale nemam ziadne rastlinky tam. Toho sa trochu bojim, kedze im zatial zelene nedavam zrat, ci maju dostatok, pretoze v tom akva ani nesvietim. Mam ich na GH 18, ph 8 takze ak bude problem u teba s tvrdostou, bude aj u mna. Nedavam ziadnu chemiu do akva.

Používateľov profilový obrázok
Jozef_L
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 01 Feb 2016, 11:18
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini ráčik CPO - Cambarellus patzcuarensis orange

Príspevok od používateľa Jozef_L »

Predpokladam ze to je tvrdosť, lebo asi nič ine to už byť nemože. Nehnojim, je tam len štrk, rastliny, krmim normalne do misky (krmiva, sem tam pomliaždene slimaky), v 100vke sú 4 raky cca 25 kreviet necaridina a ani jedny ani ťuk, krevetky som nasiel asi 2 male ked som daval nove dno. Ph je cca 7 a niečo.
Pokial nebudu mať cca pol roka tak sa zeleneho nedotknu, aspon u mna to tak bolo. Teraz ked im dam trochu sparenej zihlavy tak si daju do nosa.

romanek
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 01 Jan 2015, 20:24
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini ráčik CPO - Cambarellus patzcuarensis orange

Príspevok od používateľa romanek »

Jozef, ja som s rakmi zacal asi par tyzdnov nez si uvadzal ty, prve 2 mesiace nic, no a potom sa to rozbehlo. Jedna samicka odnosila a zhruba o 2 tyzdne uz bola v tom znova, dalsie dve samicky taktiez odnosili v poriadku dost velke mnozstvo ale zatial len raz, medzicasom jedna samicka skonala asi po suboji.

V 30 litroch som zacal s 1 samcom a 3 samickami, teraz mam uz len 2 samicky, no malych mam okolo 100ks(rozne velke a rozne stare), posledne sa zacali liahnut len vcera. Do nadrze som nedava ani nedavam ziadne umele hnojiva, ani startery do filtra, nic-ziadna chemia, kazdy tyzden menim vodu za jeden den odstatu. Svietim tak asi od 3 do 9h vecer. Z rastlin mam len java moss, achorus, a nejaku rastlinu s listami podobnu anubiasu, ale rastie i pod minimalnym svetlom a celkom rychlo. Tvrdost mam 12GH. Zelenym krmim max. tak spirulinou, davam im mrazenu rybu, patentky a nejake krmivo pre raky od sery. Mlade sa snazim odlovovat, no nejake aj nechavam asi v pomere 1:1. Pri dospelych mam plno ukrytov takze tam sa mladym taktiez dari super. No tie odlovene sa mi zda, ze rastu trosku rychlejsie a aj sa rychlejsie vyfarbuju. V obidvoch rakariach ich chovam spolu s krevetkami aj rybkami ako corydoras pymeous, razborka espeho, ampularie a kotulky.
Chov: N.davidi yellow neon, Red Bee, Black Bee, Taiwan hybridy - panda, king kong, blue bolt, red wine, red ruby

Používateľov profilový obrázok
Jozef_L
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 01 Feb 2016, 11:18
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini ráčik CPO - Cambarellus patzcuarensis orange

Príspevok od používateľa Jozef_L »

Dik za informácie. Bude to tou tvrdosťou vody. Asi budem musieť kúpiť osmozu A vodu trochu zmakcit. Jediný test na gh bol papierový A ten meria do 20. Takže ani netuším aká tá voda V skutočnosti je. Niekde som čítal že tvrdosť ovplyvňuje aj priepustnosť kyslíka do vajec. Čím tvrdšia tým horšie

Používateľov profilový obrázok
Jozef_L
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 01 Feb 2016, 11:18
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini ráčik CPO - Cambarellus patzcuarensis orange

Príspevok od používateľa Jozef_L »

Denis, takže znáška bola neúspešná, včera som chcel skontrolovať samičku, lebo sa mi zdalo že som ju pár dní nevydel a našiel som ju z polovice zožranú.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini ráčik CPO - Cambarellus patzcuarensis orange

Príspevok od používateľa Denis »

Jozef tak to je mrzute, ja sa priznam ze ani len neviem kolko kusov ktoreho pohlavia mam, boli dost male ked som ich pustal do akvaria, este pockam zo dva tyzdne a povyberam kamene a pochytam vsetky cpo kvoli identifikacii.

Používateľov profilový obrázok
Jozef_L
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 01 Feb 2016, 11:18
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini ráčik CPO - Cambarellus patzcuarensis orange

Príspevok od používateľa Jozef_L »

Denis toto som napr. našiel v časti "Nádrž" popisuje ako s nimi manipuluje z hladiska optimalizácie rozmnožovania. Ale na to treba asi viesť aj slušnú evidenciu aby sa v tom človek nestratil.
http://www.akvarista.cz/web/atlas/detail/?id=210

Konrad
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 18 Apr 2017, 19:47
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini ráčik CPO - Cambarellus patzcuarensis orange

Príspevok od používateľa Konrad »

Hadam pisem do spravnej temy:
Na akvatera sme kupili zopar CPO a dali do apolocenskeho akva (112l). Dnes som vsak spozoroval na moj vkus divne spravanie kde tie 3 raciky lovili ako vlci ramirezky a teda aj uspesne. Krevety ani neonky si nevsimaju. Vyhladavaju iba ramky.
Je to normalne?
CPO uz sme opakovane chovali avsak po par mesiacoch vzdy zmizli(pravdepodovne to mal na svedomi ancistrus pocas zvliecky takze ten je uz z domu) ale nikdy sa nespravali nijak agresivne
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini ráčik CPO - Cambarellus patzcuarensis orange

Príspevok od používateľa prasan »

CPO podľa mňa dospelej ramirezke ublížiť nedokáže.Dokonca ani počas spánku,nemá na lovenie uspôsobené klepietka.CPO môže Ramke useknúť kus chvosta plutvy a podobne,ale nezabije.Ako konkurencia pri potrave sa môžu odháňať a zastrašovať navzájom.Prípadne v boji o teritórium.
Napadá ma či nebolo niečo Ramke,ktorú následne len ráčiky požierajú.Alebo máš miesto CPO mladé Procambarus clarkii var.orange - ktoré vedia i aktívne loviť a dorastajú väčšie.
Ak by lovili,tak začnú cez noc neonkami(to mi môžeš veriť).

Konrad
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 18 Apr 2017, 19:47
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini ráčik CPO - Cambarellus patzcuarensis orange

Príspevok od používateľa Konrad »

Ako som večer študoval čo za tým môže byť, tak ma tiež napadlo či to nie je iný druh raka...
Lebo jedna z "ulovených" ramiek bol aj dominantný samec v dospelej veľkosti a mal problém vymaniť sa z ich zovretia, aj keď vyzerá, že mu nič nie je.
Naposledy upravil/-a prasan v 28 Nov 2020, 01:50, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Kompletná oprava textu - pravopis

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný