Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Vrátane Red Bee a Black Bee, Pure Red Line
Maros
Príspevky: 367
Dátum registrácie: 18 Nov 2014, 09:35
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Maros »

No veď viem,aký máš substrát a nie je aktívny. (Aspoň myslim)
Ja osobne som mal TDS v akváriu 115-120.Ale vodu som miešal RO +GH+Na TDS 100. +ešte bacter ae, fulvo a vlastne kadečo a obmienal som to.GH+ mám od Poliakov značka Azoo,ešte keď sme na fóre robili spoločné objednávky z Poľska. A vyšlo ma pár euro.
Mal som ich aj na 140TDS,ale časom som klesal a myslím to bolo lepšie.

Odoslané z SM-G928F pomocou Tapatalku

snajprik
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 02 Mar 2016, 20:56
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa snajprik »

Je to celkom zaujímavé, 100TDS by nemal biť problém. Trošku som sa hral s purfovanim vody, tak že zdrojovú vodu viem stabilne zmeniť s PH 7,9 na 6,5, za dva dni sa ani nehla a ju potom zriediť s RO 1:1 studnička, alebo 2:1.
Dnes večer som sa akurát s tím hral, voda v akvarku 6,4 PH, menil som cca 1/3, 20L upravena studnička 6,5PH, 40L RO 5,6PH po výmene voda 6,2. Rastlinky sa krásne rozbublali.
Keby náhodou ten substrát platinum soil, nestabilizoval vodu, tak to ani nevadí, viem si namiešať čo potrebujem a CO2 sa postará v akvarku keby chcelo PH liezť hore.
Ešte musím zistiť čo je limitujúci prvok, pre ktorý mi rastlinky prestanú bublať po pár dňoch od výmeny a listy na koberčekoch chytajú jemný žlti nádych. Asi skúsim pridať KNO3 na zvýšenie NO3 o 1mg/L či to nepomôže.

pavliina
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 26 Mar 2018, 19:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa pavliina »

Ahoj, chtěla bych začít krystalkama, tak studuji co se dá. Reverzní osmózu bohužel nemám, tak bych musela vodu používat a upravovat destilovanou, mám 20 l akva, tak taková spotřeba by to nebyla a zatím by to bylo únosné. Ale co mě napadlo jestli by nešla použít voda přefiltrovaná přes konvici Brita :-) https://www.chefshop.cz/filtracni-konvi ... eda-2-4-l/ Z vodovodního řádu mi teče KH 7 a GH 13, po přefiltrování přes konvici jsou hodnoty KH 2, GH 4 . Myslíte, že bych tuto vodu mohla použít? A případně, zředit destilkou abych ještě trochu snížila KH a přidat trochu minerálů na zvýšení GH na cca 4-5? Nebo je to blbost?

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Denis »

Ahoj, ak su tie vystupne udaje ako pises, tak by som sa nebal tam dat nejaku obycajnu liniu crs/cbs. Ja by som uz ani mineraly nepridaval, take hodnoty musia vyhovovat crskam. Podla mna, ked mas take male akva, by bolo najidealnejsie si rovno tych 20 litrov doniest od niekoho kto prave meni vodu v akva s crs a aj tak by ju vylial. Kvoli rychlejsiemu nabehu akvaria. A ty si uz budes tyzdenne menit 2-3-4 litre z konvice.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Milos »

Ahoj pavlina, pri krystalkach je velmi dolezite mat ich na aktivnom substrate. Ten hodnoty KH dost pravdepodobne este stiahne, takze o riedeni naozaj netreba uvazovat. GH by sa mozno dalo troska zvysit, ale snad to ani nebude nutne. Osobne mam 7.
Otazka je, ako dlho voda z konvice potecie v takychto parametroch kym nebude potrebna vymena filtra, resp. ci sa to oplati po stranke financnej. Osobne pouzivam destilovanu vodu a mozem to odporucit. Treba najskor kupit len jednu 5L flasu a premerat, uz sa mi u jedneho vyrobcu stalo, ze destilovana voda mala nenulove GH a KH. Inak by to mala byt ta najcistejsia a teda pre CRS najlepsia voda, samozrejme po dodani mineralov.
Pri limitovanom zdroji vody je tiez dobre mat tam rychlo rastuce rastliny, idealne asi zaburinka. Budu odstranovat dusik a cast pravidelnych vymen mozes nahradit pravidelnym odstranovanim och biomasy. Teda mozno, zalezi akym sposobom sa ten ktory ekosystem zabehne.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

snajprik
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 02 Mar 2016, 20:56
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa snajprik »

Ja len ku tej rychlovarnej konvici, lebo to je celkom zaujímavé, že stiahne KH7-GH13 na KH2-GH4
Tuto tému som celkom dosť študoval, lebo RO nemôžem použiť. Čo som sa dočítal, tak zníženie tvrdosti sa da 3 spôsobmi destiláciou, RO, alebo riedením. V tej konvici máš uhlíkoví filter, ktorý filtruje vodu od znečistenia a možno tam máš katex-anex filter, čo ti nahradzuje vápnik iným prvkom (sodik). To je dobra vec aby sa ti nerobil vodný kameň v rychlovarnej konvici, ale nie je to dobre pre krevetky... Ale ako písali voda sa často nemení a keď si kúpiš 5L balenie destilovanej vody za cca 1€ ti to postačí na 2-3 mesiace.
Mimochodom CRS krevetky spokojne ti budú žiť aj na vode KH7-GH14 pri PH 7,5 mne na takejto vode žili vyše roka, problém je v tom že ak chceš niečo i odchovať tak potrebujú vodu mäkkú, inak ich poter neprežije. To je ako u Japonica krevetiek, tie tiež môžu biť vo vode od 6-8,5PH a tvrdosť od 3-30GH ale keď ich chceš odchovať potrebujú baltickú vodu, počas jedného mesiaca.

pavliina
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 26 Mar 2018, 19:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa pavliina »

Moc moc děkuji za rady. Aktivní dno pořídím, asi to bude do začátku jenom plus. Právě se u té konvice bojím, aby tu tvrdost nesnižovala nahrazením něčím jiným nebo, aby v té překapané vodě nebylo nebo něco nechybělo a tudíž to krevetkám vadilo.... No asi zůstanu u destilky. Bohužel v okolí nikoho nemám, kdo by mi poskytl vodu.... Ještě se zeptám... jak dlouho mít akvárko v záběhu než přidám krevetky? Budou stačit 3 týdny?

Odesláno z mého Redmi Note 4 pomocí Tapatalk

BubaGump
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 08 Máj 2018, 15:34
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa BubaGump »

Ahoj, dnes som meral hodnoty vody týčinkovym testom od dajany a toto sú výsledky, koľko je hodnota gh? Mne to pride ako 7 ?!
Prílohy
IMG_20180611_162058_1.jpg
Krevety jsou plody moře. Můžeš je grilovat, vařit, smažit, píct, pražit, dělaj se jako kebab po kreolsku, krém z krevet, se smetanou, s majonézou, s olejem, krevety s ananasem, s citrónem, kokosem, na pepři, polívky, dušený krevety, saláty, s bramborama, do hamburgerů...

Používateľov profilový obrázok
martinzemanovic82
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Dec 2017, 15:36
Bydlisko: Horná Súča
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa martinzemanovic82 »

Podľa tohoto ukazuje cca 7 možno aj viac to fotka skreslí ale tieto papieriky sú tak moc nepresné že by som to naozaj ako relevantný údaj nebral...minule som videl porovnanie od Sera a Rataj kde Sera ukazovala ph 6,5 a Rataj nejakých 8,0 a podobne....čiže to je jasný dôkaz o tom ako dobre tieto testy fungujú. Keď už merať hodnoty vody tak kvapkovými napr. od JBL alebo Sera mám ich odskúšané
Neocaridina yellow neon,Blue Topaz,Bloody Mary, PBL Benibachi, Red Galaxy pinto, Black Galaxy pinto, Black pinto spotted head, Red pinto spotted head,Taiwan bee Blue bolt, Red Wine, Red Ruby, Panda, King Kong, Aura Blue, Tangerine, ;)

BubaGump
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 08 Máj 2018, 15:34
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa BubaGump »

Ďakujem za reakciu, je to také všelijaké, ale necham si poradiť a kúpim tie testy co ste spomínali, ďakujem. :lol:
Krevety jsou plody moře. Můžeš je grilovat, vařit, smažit, píct, pražit, dělaj se jako kebab po kreolsku, krém z krevet, se smetanou, s majonézou, s olejem, krevety s ananasem, s citrónem, kokosem, na pepři, polívky, dušený krevety, saláty, s bramborama, do hamburgerů...

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Milos »

na meranie GH sa mne osvedcil titracny test. to su tie, kde GH zodpoveda poctu kvapiek kvapnutych do vzorky vody do momentu, kedy zmeni zafarbenie. prekvapivo presne, nie drahe. predava to asi dost vyrobcov.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Milos »

tieto papieriky...snazim sa tomu tiez vyhybat :)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Tafra
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 09 Mar 2017, 10:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Tafra »

Dobrý deň chcel by som prosím vás poradiť stále my padá ph až niekde k 5,3 mám ebi shrimp gold substrát cca rok a pol a to vymením 30 percent vody za osmotickú ktorá je upravená a má ph 7 vodivosť 250us aj ostatné parametre sú v poriadku kh0 gh6 a do druhého dňa je to naspať je tam bublifuk filter existuje nejaká finta ako zdvihnuť ph k tým 6 alebo musím vymeniť dno?
Ďakujem za odpoveď.

Používateľov profilový obrázok
macadlo
Príspevky: 507
Dátum registrácie: 05 Jan 2016, 07:34
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa macadlo »

U Ebi Gold a aj u inych znaciek je to bezne. Ja mam take pH vo vsetkych nadrziach s aktívnym dnom a krevety sa veselo mnozia.
CRS, SCR, PRL Benibachi, PRL Akaebiosato, Taiwan Bee red, Ebi Tengu Red Galaxy Pinto, Topaz Blue, Green Jade a Sakura Red, Calceo

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Denis »

Ano aj u mna take nizke ph vobec nevadi ani taiwanom. Smelo to tak nehat, len pomalsia aklimatizacia, kvoli pomalemu prechodu na akvarijne ph.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Milos »

pH medzi 5 a 6, resp. okolo 5.5 je uplne bezne a nie je to ziaden problem.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

pavliina
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 26 Mar 2018, 19:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa pavliina »

Ahoj, tak konečně po půl roce od založení akvária jsem pořídila krystalky. Jenže, po týdnu mi začaly umírat :-( Nechápu proč. PH - 6, KH - 0, GH - 3 (možné i méně), NO3 - 20 mg/l, teplota vody 24 st. Co je špatně? Není možné, že je to špatným svlekem? ale svlečky jsem našla... Přijde mi, že to GH je zbytečně nízké ale to mi upravuje substrát EbiGold, co tam mám. Když přidám SaltyShrimp Bee Shrimp Mineral GH+, nesníží mi to zase ten substrát? Dnes už jsem ze zoufalství koupila krmení přímo pro krevetky Hikari a ještě Nano Crusta Fit, jestli jim něco nechybí, nějaké vitamíny... Mám tam spolu s krystalkama ještě Cherry a ty jsou v pohodě, ty se množí a žádné úmrtní není... jen ty krystalky :-( Napadá vás něco?

Používateľov profilový obrázok
macadlo
Príspevky: 507
Dátum registrácie: 05 Jan 2016, 07:34
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa macadlo »

Ebi Gold by nemal znižovať GH ale iba KH takže Bee Shrimp GH+ kľudne môžeš pridať. Ja miešam RO a tieto minerály na 250 uS pre tieto krevetky čo dá GH cca 6. Osobne si ale nemyslím že toto máš jediný problém. To NO3 je dosť vysoké a okrem neho môžu byť vo vode aj iné látky čo krevetkám môžu vadiť. Ako miešaš vodu pre výmenu?
CRS, SCR, PRL Benibachi, PRL Akaebiosato, Taiwan Bee red, Ebi Tengu Red Galaxy Pinto, Topaz Blue, Green Jade a Sakura Red, Calceo

pavliina
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 26 Mar 2018, 19:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa pavliina »

Snižuje i GH, měřila jsem to již dříve... vstupní voda měla třeba GH 8 a kleslo mi to na 3 v akva... Vodu míchám 1:1 vodovodní řád a destilka... Ale ještě jsem od přidání krystalek vodu neměnila.

Používateľov profilový obrázok
macadlo
Príspevky: 507
Dátum registrácie: 05 Jan 2016, 07:34
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa macadlo »

No s Ebi Gold mám založených 15 nádrzí a takýto jav som nepozoroval.
Tvoj problém je vodovodná voda. Vynechaj ju úplne lebo to aktívne dno ňou odpáliš. Miešaj len destilku a minerály GH+ a máš istotu že sa krevetám nedostanú žiadne škodlivé látky a aj dno ti vydrží o moc dlhšie fungovať tak ako má.
CRS, SCR, PRL Benibachi, PRL Akaebiosato, Taiwan Bee red, Ebi Tengu Red Galaxy Pinto, Topaz Blue, Green Jade a Sakura Red, Calceo

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní