Atya gabonensis

Atyopsis moluccensis, Atya gabonensis...
Napísať odpoveď
Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Atya gabonensis

Príspevok od používateľa IringPalo »

Atya Gabonensis je druh sladkovodnej krevetky pochádzajúcej zo západnej Afriky (od Senegalu po Demokratickú republiku Kongo) a západnej časti Južnej Ameriky (Venezuela až Brazília). Iný zdroj uvádza endemický výskyt v západnej Afrike. Prvýkrát bola popísaná v Gabone, z čoho pochádza jej označenie. V súčasnosti sa označuje aj ako African Fan Shrimp, African Filter Shrimp, African Giant Shrimp, Vampire Shrimp, Blue Rhino Shrimp, Gabon Shrimp alebo Cameroon Fan Shrimp.
Žije v čistých riekach s kamenistým, ale aj nekamenistým dnom, pričom sa skrýva v jaskynkách, na koreňoch a medzi kameňmi.
Atya-2-1.jpg
Atya-2-1.jpg (45.38 KiB) 13524 zobrazení
atya .jpg
Atya gabonensis je všežravec, ktorý sa živí filtrovaním vody. Zo štúdie dvoch nigérijských univerzít vyplýva, že najväčšiu časť potravy tvorí riasa a detrit, ktorý sa vyskytoval v žalúdku všetkých skúmaných krevetiek, ďalej sú to rozsievky a nakoniec hmyz. Pomer jednotlivých zložiek potravy sa mení v závislosti od ročného obdobia. (Krevetky z rieky Benue, Nigéria 1998-2000)
Iná štúdia, skúmajúca krevetky z povodia Cross River (január - jún 2006), uvádza prítomnosť iba detritu a bahna v žalúdkoch krevetiek o veľkosti 6,5 - 14 cm, pričom jedinci o veľkosti 6,5 - 11,5 obsahovali iba detrit.
(O filtrujúcich krevetkách sa na internete často uvádza, že hrabanie dna je prejavom nedostatku potravy v akváriu. Tieto závery by to mohli vyvrátiť.)
Atya mapa.gif
Pri odchyte krevetiek na štúdiu boli nájdené jedince s vajíčkami, ktorých počet sa pohyboval od 850 - 12200 u jednej samice. Počet vajíčok sa zvyšoval v závislosti od dĺžky tela.

Zdroj:
http://www.medwelljournals.com/fulltext ... 2009.58.61
http://www.ajol.info/index.php/wajae/ar ... 40582/8115
http://en.wikipedia.org/wiki/Atya_gabonensis

Ku chovu a odchovu A. gabonensis sa dajú nájsť rôzne informácie. Odporúčam:
http://www.krevetkus.cz/chov/chov-filtr ... krevet.php (všeobecne o chove filtrujúcich krevetiek)
http://www.crustahunter.com/en/breeding ... abonensis/ (odchov krevetiek A. gabonensis)
https://www.youtube.com/watch?v=4A61RMaLzGI (odchov krevetiek A. gabonensis)
https://www.youtube.com/watch?v=cXGJqHLEryw (pekné video)
https://www.youtube.com/watch?v=oMym6GPZ808 (podľa mňa najkrajšie video)
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Atya gabonensis

Príspevok od používateľa IringPalo »

Atya anatomia.png
Atya anatomia.png (198.09 KiB) 13503 zobrazení
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Atya gabonensis

Príspevok od používateľa IringPalo »

Po asi 6 týžďňovom úsilí, dohadovaní, telefonovaní, zháňaní sa mi 2.3.2015 podarilo zakúpiť dve kráľovné sladkovodných krevetiek - atye gabonské, za cenu, ktorá až pri srdci zabolí, ale ten hrejivý pocit stojí aj tak za to.
Pri prelove do akvária som si hneď všimol zaujímaví vec, a to, že atye sa nemykajú ako ryba na suchu alebo krevetka na suchu, ale sedeli pokojne na vrchu sieťky, kým som ich neponoril do vody. Prvá kráľovná - väčšia a tmavšia, tmavohnedá, zaliezla hneď pod list a zahrabala sa pod kameň do piesku - odvtedy som ju nevidel.
Druhá kráľovná - menšia, pestrejšia, sfarbená do tmavomodra a hlava do oranžova je smelšia. Má skoro 5 cm na dĺžku. Zašla pod list ale po čase začala mapovať teritórium, najprv po obvode akvária a potom aj krížom krážom. Sledoval som ju v noci vyše hodiny. Dlhými tykadlami skúmala prúdenie vody.
Zatiaľ som si krevetky moc neužil, sú to plaché bytosti. Netreba zabúdať, že sú to importy z voľnej prírody, kde poznali život popri predátoroch, takže ich plachosť im slávnostne odpúšťam. :D
Podobne sa správali aj atyopsisy, ktoré som v minulosti chvíľu mal. Týždeň nevyliezli a jeden vyliezal aj tak iba v noci. Bol tam očividný vplyv svetla.
Atye sú slabé plavce, aspoň čo som si zatiaľ všimol. Lezú po dne a na prekážku ako keby vyskočili. Týmto tento report o počiatku filtrujúco - krevetkárskej kariéry ukončujem.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Atya gabonensis

Príspevok od používateľa Milos »

Ako sa spravaju teraz? Sedia uz pri vyusteni filtra? Krmis ich nejakou prachovou potravou?
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Atya gabonensis

Príspevok od používateľa Denis »

Hryzo daj nam sem aj foto akvaria ako si im ho zariadil, a mohol by si aj tu cenu prezradit ;)

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Atya gabonensis

Príspevok od používateľa Hryzo »

Prečo ja :-)
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Atya gabonensis

Príspevok od používateľa Denis »

Aha pardon :) Palko teba som myslel ;)

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Atya gabonensis

Príspevok od používateľa IringPalo »

Tak vcera som objavil obidve aj ked na ne pozeram cez malu skulinku asi na vzdialenost 20cm a to vidim len ako si dava do tlamky vejariky. Dnes som po hodine hladania nasiel jednu, a to na rovnakom mieste ako vcera. Damy atye sa neobtazuju chytat papanicko proti prudu, ale sa velkomozne postavia vedla vytoku z cerpadla, cize v tych miestach aj nasava. Toto hovori len o tom ako su inteligentne a ako ma prechytracili, lebo som im nachystal v dobrej voli krasne miesecka kde silno fuka voda, ale ony zistili ze pri nasavani je tej potravy logicky viac, na co som nemyslel. Zasa raz potvrdenie pre mna, ze prirodu si nemozno kupit, a to ani za 8,90€/kus.
Vcera som sa pokusal krmit krmivom pre nano rybky ale bol tam tazky pristup. Inak v plane mam spravit mix z dennerle granuliek, lisovanej zihlavy, sak green a krmiva pre nano rybky, aby mali pestru stravu. Ale to musia pochopit, ze som ich cakal inde ako sa zdrziavaju. Su zalezene pod korenom a zradlo im pada rovno do huby, tak naco by sa obtazovali sadnut si na kamen.
Foto akvaria som chcel dat, ale nech to uz vyzera, tak som sa zacal hrat s fotakom a zistil som ze ked sa to ponastavuje tak to clekom pekne foti. Nieco uz vzniklo a nieco treba doladit, takze pani trpjelivost a myslim ze vysledok bude o to lepsi.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Atya gabonensis

Príspevok od používateľa IringPalo »

Mojim atyám som sa sažil vytvoriť čo najvernejšie podmienky- veľa dreva a kameňov na dne s jaskyňkami. Podarilo sa mi to, lebo po vypustení do nádrže, čo je už mesiac, som ich skoro vôbec nevidel. Viem kde sa skrývali, každá si našla svoj kameň, pod ktorým je zalezená a je im tam dobre. Je vidno, ako sú pod kameňom prichytené dolu hlavou a filtrujú vodu, čo podteká pod kameňmi. Posledný týždeň sa smelší jedinec začal celý vystrkovať spod kameňa, takže je ho krásne vidno a plánujem spraviť už aj nejaké fotky alebo videá, aj keď je ďaleko od skla. Druhá atya vylieza tiež ale oveľa menej a menej často.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Atya gabonensis

Príspevok od používateľa IringPalo »

Este jedna zaujimava vec. Co tie atye mam, som ich este nevidel plavat. Oni fakt len lezu po dne. Pisem to hlavne pre to, ze ked som mal kedysi atyopsisy tak som ich dal prec lebo mi Raviolka a spol povedali ze ich tyram v nanoakvariu aj ked mi pan Libus povedal, ze sa moc nehybu. Je pravda ze mat velke dno je asi zaklad, kazdopadne ked kreveta neplava - ako napriklad trpaslicie, tak velkost nadrze nabera iny vyznam. Toto je este duplovane tym, ze tieto krevety sa zivia filtrovanim a skoro vobec sa nepohybuju. Nehovorim ze mat ich nanoakvariu, hlavne dospele jedince, je spravne, ale nie je to urcite to iste ako mat velku rybu v malom avkariu.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Atya gabonensis

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Gabonske hlavne radi kempuju. Najdu si peknu skulinu, ktoru podhrabu a tam su. Nedrzia na rozdiel od moluckych formaciu a zda sa mi, ze tvoria teritoria. Pokial je potravy malo tak sa kludne k moluckym pridaju pricom molucke ich ignoruju pricom nedochadza k bojom (molucke maju nejaky druh hierarchie. Pokial si zavadzaju v prudeni vody tak dochadza k pseudoboju nohami pricom vejare zlozia). Pokial maju moznost a su gabonske hladne tak potravu (platok pre dnove tvory) uchmatnu a vejarmi ich postupne ako sa rozpadavaju zjedia. Nerobi im problem zahnat aj vacsiu rybu (labeo bicolor uplne bezne odozenu) pripadne uchmatnu krmivo slimakovi od ust. Tolko k pozorovaniu :)

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Atya gabonensis

Príspevok od používateľa majtan.miso »

uploadfromtaptalk1453663113997.jpg
Ako taka fotka jedneho nasho drobca

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Atya gabonensis

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Obrázok
A este jedna z rana. Maly Arnold ;D

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Atya gabonensis

Príspevok od používateľa jamro27 »

Krevetky pekne, co tak im spravit prezentaciu celeho krevetkaria ;)
red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Atya gabonensis

Príspevok od používateľa majtan.miso »

To nie je krevetkarko ale skor mix. Je to 300l s kobercovkou, co2 systemom a hnojenim. Ale tak spravit mozem

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Atya gabonensis

Príspevok od používateľa MikelCRS »


majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Atya gabonensis

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Tak ju idem trocha updatovat aspon :D

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní