Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Cardinal, Harlequin a iné
Napísať odpoveď
Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Milos »

Myslim, ze slovensky nazov Kardinalka je pre "cardinal shrimp" prijatelny :)

Vodu miesam z destilky a mineralov Saltyshrimp Sullawesi 7,5.
Po namiesani podla pokynov vyrobcu mam parametre GH 6 KH 2 a pH 7,5
Tvrdost jedna aj druha sa zhoduje s tym, co sa na nete uvadza ako idealne, pH pre ne by vraj malo byt medzi 7,5 a 8,5

Denis, k tvojmu dotazu o vapencovych skalach:
Neviem! Tie budu menit parametre, nie? Na druhej strane, GH a KH by nemuseli menit az tak vyrazne a kedze mineraly daju pH na spodnej hranici, nejake zvysenie by nemalo skodit.
Fakt sa neviem rozhodnut, takze BABO RAD!!! Co si myslite vy ludia?
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): VODA

Príspevok od používateľa Denis »

Nuz podla toho co som cital po nete, tak kardinalky ziju v skalnatych oblastich, nieco podobne ako skalnate pobrezia mori, kde je na tych skalach hodne rias, prave ktorymi sa zivia.
Tu su aj nejake fotky z ich domoviny http://www.planetinverts.com/sulawesi_u ... hotos.html co by znamenalo, ze tie kamene budu zvysovat tvrdost aj ph.

Este co by som chcel dodat, aj ked sa to sem do temy o vode nehodi, ze vela chovatelov kardinalok, ma spolu s nimi v akva aj sulaveske slimaky tylomelanie. Prave ich spolunazivanie mozno napomaha kardinalkam, mozno je to detritom od tych slimakov. Vieme, ze krevetky v prirode maju v zaludkoch vacsinu podielu v strave detrit.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): VODA

Príspevok od používateľa Milos »

Premenujem temu z "voda" na "podmienky chovu". Tie slimaky planujem urcite, tie skaly tiez...len je otazka, ci vapencove, alebo nejake co nemenia parametre...
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Denis »

Milos Salty Shrimp robi aj Sulawesi 8,5 ph, neuvazoval si aj nad tym pripravkom?

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Milos »

Podla toho co sa pise to vypada tak, ze 8,5 je skor pre ine druhy, ako kardinalka. sulawesi je niekolko jazier, kazde ma ine parametre, v kazdom jazere ziju ine druhy...
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Milos »

Mate niekto skusenosti s chovom cohokolvek pri vysokom pH a nizkom KH? Nezacne to pH casom pod vplyvom biologickych procesov klesat nadol? Resp. to casom zacne vzdy, bez ohladu na KH...ale ako zariadit, aby to aspon nejaku rozumnu dobu vydrzalo stabilne okolo 7.5, ak je KH na 2?
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Denis »

Milos nemam skusenosti s kardinalkami, ale podla mna aby ph neklesalo docielis len a len pravidelnou vymenou vody. Bojim sa ale toho, ze budes musiet odsavat aj dno, inak ph bude aj tak klesat. A to odsavanie moze byt nevhodne pre krevetky.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Milos »

Presne na vlas tento isty postup co si napisal, je jedinym, ktory mna samotneho napadol a ktoreho som sa bal...takze moc si ma nepotesil! :D
Este mam jednu nadej, ze nieco by sa dalo docielit prave pomocou tych vapencovych skal...
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Denis »

Ja by som urcite pouzil v akva s kardinalkami vapencove kamene, ked len jeden dva na zaciatok. Ved je plno videi a fotiek po nete, kde tie kamene maju v akva. Ale poviem ti tak, v akva s tigrami som chcel aby nezbiehalo ph, a tak som tam dal 5-6ks koralovky (kamienky o 3x2cm) a vobec som nemal pocit, ze by pomahala, ph mi klesalo aj tak...

Maros
Príspevky: 367
Dátum registrácie: 18 Nov 2014, 09:35
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Maros »

Iba pre zaujímavosť ja som nechcene docielil pri CRS (písal som o tom) KH-0,GH mám 6,(ale to môže byť asi hocijaké aké namiesas)ale PH mám aktualne7,9 a velmi ťažko sa mi znižuje "vďaka"Sera minerál.
KH nezvyšuje ,GH logicky áno(po pridany1,1g na 5l vody RO s PH6 sa GH zvýši na 6 a PH na 7,5oni to tam pisu.)Substrát Fluval Stratum.Dokonca som mal už PH 8,2 a to už neviem prečo.Proste možno sú pre teba tie minerály sera vhodné,PH mi nechce klesať..

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Milos »

Ja mineraly, ktore zvysuju pH mam. Problem ale je, ze ak by som ich chcel pouzivat ako protivahu proti znizovaniu pH biologickymi procesmi, tie mineraly by zaroven zvysovali KH a GH.
Takze asi to urobim tak, ze tam nahadzem hromadu vapencovych skal a alebo to najde svoju rovnovahu, ktora im vyhovovat bude, alebo budem mat nove akvarium pre ine krevetky :)
Zatial ma totiz predstava nejakeho super casteho vymienania vody a odkalovania nelaka.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Maros
Príspevky: 367
Dátum registrácie: 18 Nov 2014, 09:35
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Maros »

No mne sa nijako prirodzene biologickymi procesmi PH neznižuje (čo by som uvítal) skôr naopak zvyšuje a ustalilo sa na PH 8/8,1 aspoň odkedy ho môžem merať PH metrom.Ja skôr tie výmeny vody používam na zníženie (ale sa mi nedarí,akoby to PH nechcelo pustiť dole),keby som mohol vymeniť väčšiu časť vody čo nemôžem..

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa IringPalo »

Maros mne PH vyletelo na 8 ked som mal pusteny okyslicovac nie cez bublifuk ale napriamo cez kamen. na moje minicko to bolo moc silne. ak mas okyslicovanie tak hladaj pricinu aj v tom
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Tak buduci mesiac zakladame s polovickou 50l akva pre denerli drobcov. Reverzku mame, sol kupime a zvysok su minimalne naklady :D

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa majtan.miso »

https://www.google.sk/url?sa=t&source=w ... Tzmug7QLGw
Case study o jazere Matano: pohyb teplot, zlozenie vody

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Milos »

Stalo sa presne to, čoho som sa obával. Po mesiaci fungovania v zábehu klesko pH zo 7,5 na 6,5. To nie je dobré.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Denis »

Milos kamene kamene kamene :)

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Inak toto teraz v hlave riesim tiez. Sulawesi salt je na ph 7.5 a 8.5. Ktoru brat?

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Denis »

Podla popisu od vyrobcu je 7,5 pre dennerli (kardinalky) a 8,5 pre harleqiun.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Caridina dennerli (Kardinalka): Podmienky chovu

Príspevok od používateľa Milos »

Presne toto isté riešim aj ja. Rozmýšľal som, či neskúsiť skôr 8,5 a pôsobením organických procesov pri nízkom KH by sa to samé stiahlo na nižšiu hladinu.
Ale nie...lebo pravdepodobné je, že by to klesalo aj viacej ako na 7,5 a hlavne, v každom akváriu s krevetkami by mal byť nejaký buffer, ktorý zabezpečuje stabilitu parametrov. Tak ako aktívne dno pri CRS, kde musí býť pH nízke a stabilné, tuna sa pokúsim dosiahnuť pH vysoké a stabilné pomocou kameňov...a treba už len dúfať, že mi príliš nevyletia KH a GH.
Asi zvolím koralový piesok, ak teda zoženiem za rozumnú cenu.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní